Миколаївські школи, садочок, школа мистецтв, ДЮСШ, стадіон – переможці мікропроектів

У Миколаєві реалізують 6 – ть мікропроектів, у Новому Роздолі – 4, в Миколаївському районі -22, в ОТГ – 4.

Напередодні пасхальних свят учасників конкурсу мікропроектів очікувала приємна новина – стали відомі результати конкурсу, який вже 7-й рік поспіль організовує Львівська обласна рада. Цьогоріч звання «переможця» отримали майже тисяча учасників. Приємно тішить закономірність: щороку зростає кількість учасників, а сам конкурс став тим позитивним явищем, яке згуртовує громадські ініціативи.

Що таке конкурс мікропроектів?

Програма проектів місцевого розвитку у Львівській області, або ж скорочена назва конкурс мікропроектів – це головний інструмент, яким обласний парламент розставляє акценти розвитку регіону.  Як він функціонує? У Львівській області з обласного бюджету фінансується програма, в рамках якої усі охочі, які готові змінювати ситуацію у своєму місті, селищі, селі, можуть заповнити відповідну заявку на участь. Ці ініціативи оцінюють незалежні експерти за певними критеріями.

 Цьогоріч було зареєстровано 2057 заявок – проектів, що майже вдвічі більше ніж минулого року, і переможців також вдвічі більше. Конкурсанти змагались у таких пріоритетах: «школи», «культура», «вуличне освітлення», «заклади дошкільної освіти», «охорона здоров’я», «екологічні ініціативи», «інші пріоритети». Які сфери цьогоріч в пріоритеті?

Освіта і культура – безумовні пріоритети

Саме такий висновок напрошується, аналізуючи результати конкурсу. Для районів, ОТГ та міст обласного підпорядкування освіта, комфортне та безпечне перебування дітей у школі – безумовний пріоритет. Про це свідчить велика кількість поданих заявок у категорії «освіта» – 645 проектів, що становить третину від загальної кількості. Приємно тішить, що серед переможців є й школи Миколаєва, Нового Роздолу та Миколаївського району. Зокрема, у Миколаєві переможцем став Миколаївський НВК, де планують реалізувати проект з реконструкції  покрівлі з влаштуванням шатрового даху над навчальними класами добудованого корпусу. Схожий проект реалізують у Миколаївській гімназії.

Ще 10 переможців у категорії «школи» є з Миколаївського району та міста Новий Розділ. У районі ремонтувати дах будуть у школах с. Мала Горожанна, Більче, Дроговиж. Серед переможців є школи, які отримають кошти на придбання мультимедійного комплексу (інтерактивна дошка, проектор, ноутбук) – с. Держів та с. Тужанівці, ремонт фасаду здійснять у Рудниківському НВК, відремонтують частину фасаду у Київецькому НВК, смт. Розділ, а заміну дерев’яних вікон на металопластикові планують у  школах с. Новосілки – Опарські. Капітальний ремонт та благоустрій території Березинської школи також отримав ствердне «так».

Не увійшли до складу потенційних переможців мікропроекти  в галузі освіти: с. Колодруби (придбання комп’ютерного класу), капітальний ремонт шатрового даху Миколаївської  ЗОШ №1, с. Гірське (капітальний ремонт санвузлів), с. Криниця (облаштування бруківкою території та ремонт огорожі школи), с. Велика Горожанна (заміна вікон у школі).

Так історично склалось, що освіта нерозривно пов’язана з культурою. Це чітко прослідковується і в конкурсі мікропроектів. Серед поданих заявок «культурних»  майже 21 %, із 447 заявників 186 переможців. 8 з них – з Миколаївського району. Серед переможців Миколаївська школа мистецтв, де відповідно до мікропроекту  планують капітальний ремонт системи опалення приміщень. Капітальні ремонти народних домів заплановані у с. Мала Горожанна, Новосілки- Опарські, с. Кагуїв. Відремонтують фасад у с. Держів, с. Київець, внутрішній ремонт планують у народному домі с. Дроговиж, а в с. Устя – капітальний ремонт приміщення бібліотеки.

 На жаль, залишились без «зеленого світла» чимало інших районних проектів : капітальний ремонт народних домів ( сщ . Розділ, с. Криниця, Долішнє,Устя) та інші культурні об’єкти у с. Держів, Підгірці, Рудники, Липиці, Болоня.

Та найбільш прикро те, що перемогу не здобув єдиний на весь район музей –  Миколаївський історико- краєзнавчий, який, незважаючи на усі перешкоди, розпочав серію оновлень. Не здобув високих балів і проект капітального ремонту виставкового залу міського Палацу культури. Проте у Миколаївській міській раді повідомили, що будуть ініціювати дофінансування з міського бюджету проектів, які не перемогли. Таку практику успішно реалізували минулого року.

Дошкільнята не в пріоритеті?

Із 209-ти поданих заявок  у цій категорії переможців майже половина. І якщо у Новому Роздолі перемогу здобули два з двох поданих мікропроектів (капітальний ремонт огорожі ДНЗ Сонечко» та капітальний ремонт пральні, гладильні та кухонного блоку ДНЗ «Малятко»), то ситуація у м. Миколаєві і районі загалом нижча. Цьогоріч у згаданій категорії подали проекти лише 4-ри претенденти (с. Березина – капіт. ремонт приміщень під групу «Струмок»,с. Київець – придбання обладнання та інвентаря для ДНЗ «Золотий півник», а також заміна дверей у приміщеннях ДНЗ «Теремок»). На жаль, жоден із претендентів, не здобув омріяної перемоги. Єдиним переможцем у категорії «дошкільні навчальні заклади» є ДНЗ «Журавлик» м. Миколаєва, де планують капітальний ремонт приміщень (коридорів).

Інші пріоритети

До цієї категорії потрапили різноманітні проекти, що стосуються благоустрою території. І в цій сфері в Миколаївському районі 9-ть переможців. Для Миколаєва перемога мікропроекту щодо капітального ремонту трибун міського стадіону по вул. С. Бандери неабияк важлива, адже минулого року миколаївська команда саме на цьому стадіоні достроково вперше за 25-ть років здобула кубок прем’єр – ліги Львівщини. Не меш актуальним і потрібним є утеплення фасаду Миколаївської ДЮСШ.На щастя, цей проект також у списку переможців. Окрім того, у згаданій категорії переміг мікропроект капітального ремонту площі перед адмінбудинком по вул. В. Великого. Тож вже незабаром Миколаївська РДА, райрада здивують новим «обличчям». Переможцями у категорії «інші пріоритети» також стали : село Березина (капітальний ремонт приміщень роздягальні  сільського стадіону загальною вартістю 252 тис, 622 грн. та капітальний ремонт тротуару по вул. Спортивна). Капітальний ремонт території сільського стадіону також здійснять у с. Більче., а в с. Болоня – капітальний ремонт спортивного майданчика, в с. Дроговиж – капітальний ремонт тротуару по вул. Львівська.

Вуличне освітлення

У цій категорії перемогу із заявлених 210 перемогу здобули 11 об’єктів. У Миколаївському районі з 4-ох заявників два переможці – с. Велика Горожанна та с. Раделичі. Не отримали омріяної перемоги с. Устя та с. Раделичі.

Охорона здоров’я

Чи то медики зайняті реформуванням галузі чи, можливо, утворення територіальних громад повпливало, але від Миколаївського району були подані лише дві заявки, а переміг лише один мікропроект – капітальний ремонт АЗП СМ с. Велика Горожанна.  Ще один архіважливий проект – капітальний ремонт приміщень пологового будинку МКЦРЛ «зарубали».

Кому цікава екологія?

Сумно та факт, але жодного проекту у цій категорії від району не подано. І така світова закономірність, що про екологічний стан довкілля людство дбає, на жаль, в останню чергу. Це можна наочно підтвердити, проглядаючи результати конкурсу мікропроектів: лише 21 учасник і 8 переможців. Цифри говорять самі за себе. На жаль, ієрархія потреб вибудувана так, що про екологію задумуються лише тоді коли, стається екологічне лихо.

Цікаві спостереження

Станом на 4 квітня 2018 року затверджено 976 потенційних переможців на загальну суму з обласного бюджету – 117,985 млн грн. Загальна ж їх вартість – 243,8 млн. грн, а п’яту частину становить небюджетний внесок, тобто кошти громади – 52,438 млн. грн. Згадана сума 118 млн. грн. буде розподілена таким чином: найбільше коштів отримають школи, народні доми та культурні проекти. Аналізуючи подані проекти, зауважую, що освіта, вуличне освітлення та «інші пріоритети» мають найвищих відсотків небюджетного внеску. Тобто саме школи, народні доми, стадіони зібрали найбільшу кількість коштів громади.  Це свідчить про те, що жителі Львівщини готові на вирішення проблемних питань освітнього та культурного характеру долучатися власними грошима і знаходити підтримку в меценатів.

Кількість – не завжди якість

Минулого року найбільшу кількість перемог здобули Старосамбірський, Сколівський райони. Цього року несподіванкою конкурсу незалежні експерти назвали  Жидачівський район. Якщо в останні два роки район-перможець був у середині рейтингової таблиці, то у 2018-му з 43 поданих проектів переможцями стали 40. А це 93%! Причина такого успіху не в кількості поданих заявок, а в якості. Перемогу проектам забезпечив високий відсоток внеску громади, майже 24%. Наступні в рейтингу Пустомитівський, Кам`янко-Бузький, Старосамбірський, Самбірський, Городоцький, Бродівський, Золочівський, Жовківський райони.

Якщо споглядати таблицю рейтингу проектів, бачимо, що найбільшу кількість цього року спродукував Яворівський, Скальський та Жидачівський райони. Проте кількість – не завжди якість, що наочно видно на прикладі Яворівського району із 191 заявки лише 26 переможних, у Сокальському районі із 147- 39, у Жовківському із 103 – 55.

«Золота середина» Миколаївського району

У рейтингу переможців Миколаївський район займає 10-те місце з 20-ти районів області. Із 61-го поданого проекту 32 переможці – а це майже половина – 52, 5 %. Район обрав «золоту» стратегію: «не кількістю, а якістю», чим забезпечив собі золоту середину. Середній відсоток коштів громади становить 16, 92 %. До слова, минулого року Миколаївський район спродукував на чотири проекти менше – 57 проектів, а перемогу здобула лише третина -18 проектів. Аналізуючи проекти подані від району зауважила, що найбільшу кількість проектів подало село Березина – п’ять проектів, з них три здобули перемогу.

Не менш активно попрацювали села Дроговиж, який подав три проекти і всі вони перемогли. Мала Горожанна подала три проекти, два з них успішні. Активно попрацювали села Устя, Новосілки Опарські, Держів, Рудники, Велика Горожанна та інші села. Аналізуючи проекти також зауважила, що цьогоріч проекти подавали навіть бібліотеки. І це свідчить про бажання змін, поступ.

Міста обласного значення

У розрізі міст обласного значення на першому місці Новий Розділ, який подав лише 4 проекти, і всі вони перемогли. Експерти оцінили актуальність та високий відсоток внеску громади. Крім того, активно презентували себе Моршин (7 з 9), Борислав (21 з 42), Львів з приміськими територіями (49 зі 100). Серед аутсайдерів місто Стрий (1 з 3). Загалом же містами обласного значення подано 363 проекти, а потенційних переможців визначено – 159.

Об’єданані територіальні громади

Серед ОТГ  лідерами є Вільшаницька (4 з 4), Мурованська (5 з 5), Нижанковицька (3 з 3), Підберізцівська(14 з 14), Рудківська (13 з 13) об’єднані територіальні громади. Добре спрацювали Кам’янка-Бузької ОТГ (29 з 38) та Давидівської ОТГ (10 з 11).

«Загалом цього року ОТГ спрацювали набагато краще, ніж у 2017-му, хоча над якістю проектів їм ще слід працювати. Запорукою ж перемог названих ОТГ став, звичайно, великий небюджетний внесок, робота громадських організацій і спеціалістів з місцевого розвитку. Загалом ОТГ подали 270 проектів, з яких 149 стали переможцями. Це гарний результат» – зауважує Олександр Ганущин, голова Львівської облради.

 У Тростянецькій ОТГ перемогу здобули 2 з 4-ох проектів, а в Розвадівській 2 з 9-ти. Та навіть, 9-ть проектів для новоствореної громади – результат непоганий.

Наступний крок – потенційні переможці до 25 квітня 2018 року повинні подати рішення органів місцевого самоврядування про забезпечення бюджетного співфінасування до Львівської облради. За районною, міською та місцевими радами  підтримка потенційних переможців конкурсу. Ті заявники, які не подадуть необхідну документацію про бюджетне співфінансування, автоматично вибувають з переліку потенційних переможців, звільняючи місце наступному проекту за рейтингом у цьому ж пріоритеті. Після того, як всі надішлють вищезгадані рішення, відбудеться засідання Конкурсної ради, де і затвердять остаточний перелік переможців. Тож миколаївчанам, новоздільчанам, жителям ОТГ та району залишається очікувати на підтримку депутатського корпусу.

Що стосується проектів, які не перемогли, то їм облрада пропонує «другий шанс». Зокрема у програмі проектів місцевого розвитку існує механізм так званих соціально важливих проектів. Відтак кожен член Конкурсної ради має право внести пропозицію по одному проекту на одну адміністративну територіальну одиницю, загалом 28 проектів.

Тож будемо сподіватись, що історико-краєзнавчий музей міста підтримає конкурсна рада і дасть йому «зелене світло».

Любов Добжанська, світлини автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *