Чи сприятиме Миколаївська міська рада медичній реформі?

У минулому номері видання (№ 16/337 від 3 травня) ми писали про ситуацію з блок-постом по вул. М. Устияновича, про дороги, які планують ремонтувати у місті та про оплату за садочки. У цьому номері продовжимо знайомити читачів з перебігом сесійного засідання, що відбулось 25 квітня у Миколаївській міській раді.

У цій статті зосереджу свою увагу на питанні медичного забезпечення міської амбулаторії, яке активно обговорювали депутати. Адже реформа медицини активно впроваджується в життя, хтось вже встиг підписати декларацію, обрав сімейного лікаря та педіатра для малечі, хтось ще вичікує, бо не до кінця має уявлення, які зміни очікують пацієнтів. І не тільки жителі, а й самі депутати не до кінця розуміють суті усіх нововведень. Щоб розставити всі крапки над «і»,  на чергове сесійне засідання завітала делегація лікарів новоутвореної установи Миколаївської амбулаторії (ред. – якщо бути юридично точним, то Амбулаторії загальної практики сімейної медицини м. Миколаєва).

Та перш ніж отримати слово, медики зіткнулись із «стіною непорозуміння». Каменем спотикання стала закупівля 10-ти комп’ютерів для технічного забезпечення амбулаторії. Багато хто не розумів, чому структурну ланку Миколаївської КЦРЛ( засновник – Миколаївська райрада) має фінансувати міський бюджет?

Міський голова Андрій Щебель зауважив: «Однозначно медичну реформу треба підтримувати і всіляко їй сприяти. Проте депутатський корпус хвилює декілька незрозумілих моментів: амбулаторія утворена рішенням сесії районної ради. На даний час районна рада не виділила на амбулаторію жодної копійки». До слова, різноманітними фінансовими рішеннями, до районного бюджету минулого року міська рада перерахувала близько 1 млн. грн. Натомість нічого не отримала з районного бюджету до скарбниці міста.

Депутати пригадали медикам епопею під назвою «рентген-апарат», згадали як минулого року міська рада виділила майже 0,5 млн. грн. на апарат, який так і не вдалось закупити. Тож цього разу міські обранці вирішили «перестрахуватись» і бути певними, що обладнання таки закуплять, вирішили не передавати кошти, а самостійно закупити  10-ть комп’ютерів для роботи амбулаторії. Власне такий сценарій медиків влаштував.

Крапки над «і»…

… у цій ситуації спробувала розставити у своєму виступі Тетяна Максакова, головний лікар амбулаторії м. Миколаєва: «У нас з 1 січня 2018 року утворений новий структурний підрозділ – міська амбулаторія. Ми не взялись нізвідки. Ми всі до утворення амбулаторії працювали: окремо була дитяча консультація, окремо були сімейні терапевти.  Медична реформа передбачає виокремлення первинної ланки медицини і  у зв’язку з тим була утворена амбулаторія. На даний час ми є частиною, структурною ланкою Миколаївської КЦРЛ, але за нами закріплена конкретна територія і конкретне населення – це місто Миколаїв. На сьогоднішній час ми поставлені у такі умови, що не маємо комп’ютерної техніки та оснащення, яке передбачене реформою.  Нам комп’ютери потрібні не тільки для того, щоб реєструвати декларації, надалі весь медичний супровід пацієнта здійснюватиметься електронно. Ми хочемо, щоб нас не сприймали як тягар чи як прохачів, а розуміли, що ми разом з вами працюємо для добробуту громади міста», – кінець цитати. Така промова внесла трохи «світла» і депутати дослухались до медиків фінансово посприяти міській амбулаторії у комп’ютерному забезпеченні, тож проголосували «за».

До слова, якщо порівняти та проаналізувати співфінансування у розрізі сільських рад району, то на останній сесії Миколаївської районної ради практично кожна сільська рада надала районному бюджету субвенцію на придбання ноутбуків сімейним лікарям у сумах від 10-ти до 32 тис. грн.

Рентген – спроба №2

Як би депутати не дискутували, наслідки реформи незворотні – медична реформа була ініційована на державному рівні, проте фінансову реалізацію держава переклала на плечі місцевих бюджетів. Тут є позитивні для міста моменти: в процесі утворення громад, у перспективі утворення Миколаївської громади, амбулаторія була і залишиться у місті, а за медичною реформою кошти «підуть» за пацієнтом. На думку депутата Зоряни Москалюк, «комп’ютери – це те найменше, що може дати місто. Адже для ефективної роботи сімейного лікаря потрібне ще й відповідне обладнання». Більше того, пані Зоряна повідомила, що цьогоріч районні депутати із спроби №2 знову вирішили придбати рентген – апарат не для лікарні, а саме для міської амбулаторії. «У нас були розмови з головою Тростянецької ОТГ та матимемо розмову з головою  Розвадівської ОТГ, якщо вони не виділять нам кошти на придбання рентген-апарату, ми встановимо плату для жителів їхніх громад» – зауважила Зоряна Москалюк. От такий ультиматум…

До слова, станом на 25 квітня у Миколаївській КЦРЛ підписали декларації з сімейними лікарями та педіатрами майже 4000 пацієнтів, у Тростянці – 0, у Розвадові – 20 декларацій (за інформацією Зоряни Москалюк).  Цифри говорять самі за себе: незважаючи на утворення громад, впровадження медичної реформи, жителі Миколаївського району звикли лікуватись у Миколаєві і тут планують лікуватись в подальшому. 

Подарунок медикам

Ще на 12-й Книжковій толоці Миколаєву презентували вельми оригінальний подарунок – неінвазійний аналізатор формули крові, вартістю 25 тис. у.о. На днях до Миколаєва завітав розробник препарату, професор, лікар Петро Кучеренко. Він відвідав поліклініку, щоб провести навчання спеціалістів Миколаївської КЦРЛ з діагностичним приладом.
Неінвазійний аналізатор формули крові АМП дозволяє без забору крові за 180-720 секунд отримати 117 параметрів життєдіяльності організму людини. Вимірювання проводяться за допомогою 5-ти мікропроцесорів, що прикріплюються до тіла людини. За словами лікаря Петра Кучеренка неінвазивний аналізатор може діагностувати хронічний бронхіт, хронічний трахеобронхіт з астматичним компонентом, пневмонії, гепатити, цирози, порушення фільтрації і резорбції. 
В подальшому неінвазивний аналізатор формули крові АМП буде переданий Поліклінічному відділенню Миколаївської КЦРЛ для покращення діагностування та медичного обстеження мешканців м. Миколаєва. Є попередня домовленість, що такі аналізи для миколаївчан будуть безкоштовними.

 Наступне сесійне засідання заплановане на 23 травня.

Любов Добжанська

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *