Днями, миколаївське сміттєзвалище в урочищі «Гроби»  відвідали засновники, проектанти болгарської компанії BT-ENGENEERING Ltd. Компанія заснована  в 1991 р., основний вид діяльності: надання консультаційних послуг в сфері охорони навколишнього середовища, гірничодобувної промисловості та управління відходами. Власне, ознайомитися з перебігом робіт впорядкування старого смітника в урочищі «Гроби» та надання консультацій працівникам компанії «Екотех» – така була основна мета їхнього візиту.

Редакція мала нагоду короткого спілкування з керівником цієї компанії Ботьо Табаковим, який за підсумками відвідин сміттєзвалища погодився висловити своє бачення.

«Дуже добре, що зараз впроваджується впорядкування стихійного смітника і роблять це за стандартами. Я маю на увазі, що шар сміття пересипають шаром землі.  Інакше могли б бути негативні наслідки. У питанні безпечності розташування потенційного сміттєзвалища чи полігону все зводиться до оцінки впливу на навколишнє середовище.

У випадку Миколаєва міський смітник географічно розташовується нижче розташування самого міста. І це дуже вигідно. Чому? Тому що найбільша потенційна загроза в експлуатації смітника чи полігону полягає у неможливості належного захисту від дощових вод, які можуть спричиняти утворення інфільтрату. Але, оскільки, у вашому випадку, смітник лежить нижче рівня розташування міста, то ви захищені від цієї потенційної загрози. Адже вода, по природнім законам фізики, не може текти знизу до гори. Для оператора, який зараз працює над впорядкуванням стихійного смітника головна задача – це захист довкілля від інфільтрату та належне управління дренажними водами».

Кор.: Хотілось би почути Вашу думку, як фахівця, яка оптимальна відстань  від діючого смітника чи полігону до найближчого будинку? І які норми щодо цього питання запроваджені у Болгарії.

Б.Табаков: «У нас в Болгарії це питання – є виключною компетенцією місцевої служби охорони здоров’я. Немає якось сталої величини. У нашій державі система управління відходами побудована так, що вся територія Болгарії розділена на 55 секторів (а областей є всього 27) в яких передбачено розташування полігонів один від одного на відстані 40-55 км.

У випадку Миколаєва, при розгляді цього питання, я б зважав на такі складові. Перша – як часто будуть проїжджати машини, що їдуть на смітник чи полігон поблизу будинків? Але діючий миколаївський смітник розташовано з боку від міста, і жодна машина не заїжджає через людські поселення. Друга – чи зможе вода з полігону дістатись  міста? Як бачимо географічно ви захищені від такої потенційної небезпеки. І третій момент – це запах від смітника. Мені невідома роза вітрів у вашій місцевості, але навіть зараз, у цю хвилину, коли ми стоїмо у самому центрі сміттєзвалища немає таких складових у повітрі, які б могли спричиняти дискомфорт містянам».

Кор.: Багато хто з місцевих мешканців висловлює побоювання, що додаткові обсяги ТПВ, які захоронюють на місцевому смітнику є нищівними для місцевого довкілля. Хотілось би почути вашу думку з цього приводу та які норми щодо захоронення сміття діють у Євросоюзі?

 Б.Табаков: «Чи готові ваші мешканці платити велику суму за впорядкування стихійного смітника та облаштування діючого полігону? Адже, це дороговартісні проекти. Для більшості людей це є соціально непідйомною платою. Ви можете тут поставити сортувальну лінію, запустити в роботу очисні біологічні фільтри, встановити сучасні технології з ресайклінгу (ред.: вторинна переробка сміття) і в результаті ви отримаєте пам’ятник. Місцеве населення не зможе оплатити це все. В Болгарії була така сама ситуація. Ми недалеко пішли у своєму розвитку від України. Але кошти на такі проекти ми отримували з фондів Євросоюзу, бо для місцевого населення це було непідйомним.

Щодо норм у Європейському Союзі, то маю вам повідомити, що до 2030 року відповідною директивою всі оператори полігонів та сміттєзвалищ зобов’язані захоронювати на полігонах не більше 10% від загального обсягу сміття. Решта, тобто 90%, має іти на вторинну переробку. До таких жорстких стандартів рухається вся Європа. Це з одного боку зменшить навантаження на довкілля, а з іншого подовжить експлуатацію діючих полігонів, і не буде необхідності відкривати нові», – кінець цитати.

У компанії «Екотех» зауважують, що «обмін думками з колегами та фахівцями, які мають не один рік практичного досвіду у сфері поводження з твердими побутовими відходами, є надзвичайно важливим. Адже, стрімко розвиваються технології у цій галузі. Ухвалюються, зокрема на рівні Євросоюзу, директиви, які посилюють відповідальність та підвищують стандарти у сфері захисту довкілля. Тому для української компанії, яка прагне вести свою діяльність у відповідності до загальноприйнятих стандартів в ЄС дуже важливо тримати руку на пульсі. Ми цінуємо досвід та поради наших болгарських колег», – кінець цитати.

Коротка довідка. Компанія BTENGENEERING Ltd. має більш ніж 15-річний досвід управління комунальними, промисловими, інертними і небезпечними відходами. Основна діяльність, у сфері з поводженнями відходами, спрямовують на створення стійких та економічно-ефективних  рішення для управління, переробки та захоронення відходів, в тому числі технології для отримання і використання енергії.  Компанія брала участь у всіх етапах створення болгарської системи управління відходами: від планування та аналізу до проектування, інженерних послуг, фінансово-економічного аналізу, процедур проведення торгів і оптимізації оперативних результатів. Працювала над розробкою великих проектів у таких болгарських містах як Софія, Варна, Велико Тирново, Разград, Нікополь та інші.