У Миколаєві незабаром відкриють інклюзивно-ресурсний центр

Все частіше в навчально – освітньому просторі звучить словосполучення «інклюзивна освіта» або «інклюзивне навчання». Що означає цей іншомовний термін?

Що таке інклюзивна освіта?

Інклюзія — це процес включення людей з особливими потребами в активне суспільне життя, зокрема тих, які мають труднощі у фізичному чи розумовому розвитку. А інклюзивне навчання – це комплексний процес, який передбачає забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами з урахуванням індивідуальних особливостей. Інклюзивна освіта дозволяє розвивати індивідуальні сильні сторони і таланти дитини, приймати всіх дітей без виключення в загальноосвітню шкільну систему і суспільство, залучати батьків в процес навчання і життя школи, створювати дружні стосунки з іншими дітьми.

Крізь терни до … створення

До створення інклюзивно-ресурсного центру (авт.- далі ІРЦ) в м. Миколаєві, майбутній освітній установі  довелось пройти чимало перепон. На одній з недавніх сесій депутатський корпус Миколаївської районної ради питання про створення ІРЦ відправив на довивчення. Засновник центру Миколаївська районна рада не вбачала доцільності у відкритті такої законом передбаченої установи, мотивуючи тим, що ті ж функції може виконувати вже діючий у місті реабілітаційний центр. Проте між згаданими центрами є  суттєві відмінності.

 ІРЦ  ставить перед собою реалізацію освітньої місії для дітей з особливими освітніми потребами, а реабілітаційний центр займається фізичною реабілітацією людей з інвалідністю. Тож в процесі тривалих обговорень депутатський корпус районної ради таки прийняв рішення про створення інклюзивно-ресурсного центру. Чим буде займатись новоутворена освітня установа, розповіла т. в. о. директора інклюзивно- ресурсного центру Оксана Лущ.

З ким працюватиме інклюзивний центр?

«Особливість інклюзивного центру – це наша подальша робота у навчанні дітей з особливими освітніми потребами. Наше завдання – враховувати всі збережені пізнавальні процеси дитини (пам’ять, увага і т. д.) і працювати  над їх розвитком під час проведення корекційно- розвиткових занять. Перед створенням цього центру ми здійснили великий обсяг роботи. Зокрема зібрали і систематизували інформацію про кількість дітей з особливими освітніми потребами.

Оксана Лущ – в.о. директора інклюзивно-ресурсного центру

До уваги ми брали усіх дітей з м. Миколаєва та Миколаївського району від 0 до 18-ти років. Окремі розрахунки ми підготували також і з врахуванням дітей, які проживають в об’єднаних громадах: Розвадівській та Тростянецькій. Бо на території громад такі центри не утворені. До уваги брали дітей, які є на обліку в Миколаївській дитячій районній поліклініці, а також дітей, які є на обліку у Львівському обласному психо-неврологічному диспансері. Це діти з порушенням опорно-рухового апарату, слуху, зору, мовлення, порушенням інтелектуального  та психічного розвитку» -зауважила Оксана Лущ. За попередніми підрахунками т.в.о директора ІРЦ в районі дітей з особливими освітніми потребами нараховується 679 дітей без ОТГ, а з урахуванням ОТГ – 725 дітей. Найбільше (530) дітей – із порушенням мовлення, які потребують роботи з логопедом.

« Особливістю роботи працівників центру буде те, що працівники інклюзивно-ресурсного центру будуть проводити корекційно-розвиткові заняття з дітьми, які навчаються на інклюзивному навчанні в закладах загальної середньої освіти. У цьому році на інклюзивному навчанні в районі загалом навчається 18 дітей. Працівники центру також будуть надавати консультативно-методичну допомогу всім педагогічним працівникам, які залучені до роботи в інклюзивних класах. Також надаватиметься консультативно- методична допомога батькам дітей, які виховують дітей з особливими освітніми потребами щодо їх виховання і навчання. Працівники центру будуть залучатися до розробки індивідуальних програм розвитку. Цей важливий документ регулює організацію інклюзивного навчання в класі. ІРЦ буде навчати дітей не лише з інвалідністю, а й без неї- з особливими освітніми потребами (порушення зору, слуху, мовлення, із затримкою психічного розвитку, а також  з порушенням інтелектуального розвитку)» -додає Оксана Лущ.

Коли очікувати відкриття?

На даний час дербюджетом  виділено 251 тис. грн. на закупівлю обладнання для ІРЦ. За цю суму коштів передбачено закупівлю меблів, техніки, дидактичного і демонстраційного матеріалу. Цей типовий перелік регламентує наказ Міністерства освіти і науки України від 3 травня 2018 року №447 «Про затвердження Примірного переліку обладнання для оснащення кабінетів інклюзивно- ресурсних центрів».

На даний час в приміщенні вже  завершений ремонт, встановлений пандус, проведено освітлення. Відбір працівників здійснюватиметься на конкурсній основі. «Що стосується штату працівників, то спочатку ми визначимо скільки батьків виявлять бажання приводити своїх дітей до нас на корекційно-розвиткові заняття і відповідно до типового положення набиратимемо додаткові штатні одиниці або прийматимемо на роботу по договору» – зауважують у відділі освіти. Відкриття центру планується найближчим часом, точної дати ще не називають, бо на даний час закупляють обладнання для ІРЦ, тривають тендери на сайті «Прозоро».

Любов Добжанська

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *