1 серпня минулого року правління ОСББ (ред-об’єднання співвласників багатоквартирних будинків) по вул. І. Мазепи 25, 21 було офіційно утворено, до своїх повноважень об’єднання співвласників багатоквартирних будинків де-факто приступило  15 вересня 2017 року. Тож редакція вітає новоутворене ОСББ з першим невеличким ювілеєм.

З цього приводу журналіст редакції навідалась в гості до голови правління ОСББ Ореста Мокрицького. Разом пригадали скільки бюрократичних процедур та марафону коридорами чиновників довелось пройти, щоб нарешті стати господарем свого будинку.

З чого усе починалось?

  Бути першопрохідцем – справа не з легких. Бо змінювати усталений радянський стереотип «хтось прийде і все за нас зробить» – непросто.

Орест Мокрицький

Але такі сміливці існують у нашому місті, одним із них є миколаївчанин Орест Мокрицький, який наважився і взяв на себе господарську місію, утворивши ОСББ. Пан Орест розповідає, що не одразу наважився на такий рішучий крок, довго обдумував, прораховував, радився. Для новоутвореного ОСББ прикладом успішного та ефективного управління житловим будинком стало діюче з 1 листопада 2015 року ОСББ “Княже” (голова Андрій Ярошевський) по вул. Я. Мудрого, 1. Саме до Андрія Ярошевського Орест Мокрицький часто навідувався для консультацій, обміну досвідом й за порадами. Коли ж ОСББ було утворено, перед головою ОССБ постало питання №1.

Де взяти кошти?

Це дражливе питання неабияк хвилювало голову ОСББ, який планував здійснити чималий обсяг робіт у будинку. Тож звернувся до мерії по фінансову допомогу. На капітальні видатки від Миколаївської міської ради по «Програмі підтримки ОСББ», новоутворене ОСББ отримало певну коштів на проведення робіт. За словами Ореста Мокрицького, минулого року по згаданій програмі обидва будинки отримали майже 80 тис. грн. Цьогоріч 133 тис. грн. Жителі самостійно на зборах ОССБ визначили на що витратити кошти. «Ми не розмінювались на дрібнички, а взялись за найпроблемніші питання» – додає Орест Мокрицький.

Що вдалось зробити?

За кошти, які минулоріч ОСББ отримало від Миколаївської міської ради, правління об’єднання здійснило чималий обсяг робіт. У будинках по вул. І. Мазепи, 25  встановили у під’їздах троє металевих дверей, одні броньовані двері в офіс, одні металопластикові двері у коридорі, а також замінили усю водопровідну систему протяжністю 100 метрів, замінили усі поіржавілі металеві труби на пластикові.

А також встановили окремий кран для  будинку по вул. І. Мазепи, 25. Це дасть змогу у випадку аварійних ситуацій перекривати воду в будинку. За власні кошти ( авт.- під словом власні кошти мається на увазі членські внески за квартплату) ОСББ здійснили відведення дощових вод із даху будинку.

Це нам коштувало орієнтовно 32 тисячі гривень. За кошти, які ОСББ отримало цьогоріч на даний час замінили каналізаційні труби у 5,6 під’їздах по вул. І. Мазепи 25, а також відведення дощових вод з даху у трьох під’їздах. «Решту коштів плануємо використати на заміну водних «стояків»  у 1, 5-му під’їздах , у другому під’їзді будемо замінювати каналізаційний стояк, також ми запланували ремонт даху на площі десь 280 м.кв. за кошти міської ради, а також плануємо замінити вікна у підвалах, адже опалення там немає, нема вентиляції і утворюється конденсат. Плануємо також за ці ж кошти замінити електрощитову. Що стосується будинку по вул. І. Мазепи 21, за власні кошти ми замінили огорожу, на суму понад 44 тис. грн. замінили всю водопровідну систему» – зауважує Орест Мокрицький. Та окрім позитивних зрушень, трапляються й інші «людські» моменти.

 А бабусі проти…

Говоримо з головою ОСББ й про іншу сторону медалі: клопоти, конфліктні ситуації, проблеми. Орест Мокрицький розповідає, що мав певні непорозуміння із кількома жительками щодо встановленням дитячого майданчика навпроти будинку. Голова правління неодноразово звертався до мерії, щоб допомогли з встановленням майданчика.

Коли ж прохання було почуте і вже приступили до робіт, віднайшлась група незадоволених літніх жіночок, які були проти. Свою позицію мотивували тим, що «хочуть спокою, а діти будуть шуміти». Проте зусиллями активних молодих батьків майданчик встановили і зараз тут на потіху дітворі є пісочниця, гойдалка та гірка. Пісочницю, до слова, батьки змайстрували власним коштом і власними зусиллями.

Проблеми ОСББ

Серед проблематики ОСББ Орест Мокрицький назвав чимало прикладів, основна – пошук робітників. Майже рік жителі ОСББ самостійно прибирали прибудинкову територію, ніхто навіть за цілком пристойні кошти не хотів працювати. Лише нещодавно відшукали прибиральників. Труднощі виникали й з пошуком підрядника, бо мало хто працює з бюджетними коштами, а коли мова йде про суми 10-20 тис. грн., рідко хто береться за такі мізерні об’єкти.

Серед проблематики також і стан дорожнього полотна, адже з верхніх вулиць несуться дощові води, які вимивають останні залишки асфальту. «Ми навіть зіткнулись з такою проблемою, що у проектах будинків навіть не було передбачено відведення дощових вод і виявилось для нас великим знаком питання, адже дощові води підмивають фундамент і їх потрібно відводити» – додає голова правління.

Про цифри, депозит і економію

Будинок по вул. І. Мазепи, 25 налічує 6 під’їздів, 65 квартир, будинок по вул. І. Мазепи, 21 – 3 під’їзди, 32 квартири. Вартість квартплати становить 1,98 грн. за 1 м.кв. За місяць ОСББ отримує з двох будинків 10 тис. 800 грн. Це сума, звісно, не така велика, але за рік виходить майже 130 тис. грн.  «Кошти у нас на депозиті, кошти працюють на нас» – каже пан Орест. Голова правління розповів, що минулого року за освітлення коридорів у двох під’їздах ОСББ сплачувало щомісяця майже 1 тис. грн. «Після того як ми замінили усі лампочки на енергозберігаючі, тепер  платимо 180-200 грн. в місяць, а це майже в 10 разів менше. Проте у нас були випадки, коли «кмітливі» жителі здійснювали «обмін лампочками», додому собі брали енергозберігаючу, а в коридорі вкручували звичайну лампочку розжарювання. І таке було у нашій практиці» – додає Орест Мокрицький. «Звісно, є жителі, які невчасно сплачують, або затримують оплату, але злісні неплатники у нас відсутні» – підсумовує пан Орест.

Роботи непочатий край

   «На початку своєї діяльності, – розповідає Орест Мокрицький. «В ОСББ «Мазепа-21,25» було дуже багато організаційних питань: скласти кошторис, провести нарахування внесків на утримання будинків, навести облік пільговиків і осіб, які отримують субсидії. Але тішить інше, більшість мешканців будинку вже відчули себе справжніми господарями. Звісно, що були й труднощі: за відсутності внесків на утримання будинку впродовж року нам навіть довелось відмовились від послуг прибирання прибудинкової території. Це допомогло нам самоорганізуватися,  жителі самі прибирали територію біля свого під’їзду, косили траву, підбілювали час від часу  бордюри і спільна праця нас об’єднала. Але роботи у нас ще непочатий край»- резюмує Орест Мокрицький.

  Редакція «Вістей» вітає новоутворене ОСББ з першою річницею та зичить пану Оресту з усмішкою долати труднощі та не втрачати життєвого оптимізму. Адже бути господарями на своїй землі і у своїй домівці – вже фундамент успіху.

Любов Добжанська, усі світлини редакції