Мало хто знає, що у м. Миколаєві вже більше 5-ти років успішно функціонує реабілітаційний центр. Повна юридична назва установи – Миколаївський районний центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю. До слова, на останній сесії Миколаївської районної ради депутати згаданий центр перекваліфікували у Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю. Тож незабаром пацієнтами центру будуть не тільки діти, а й дорослі відвідувачі.  Журналіст редакції відвідала, а заодно й відкрила для себе нову установу, яка приємно здивувала матеріально-технічною базою та новаторським підходом до своєї роботи.

Як відшукати центр?

Сам центр розміщується у тій ж будівлі, що й бактеріологічна лабораторія Миколаївської районної лікарні, справа від входу в медичну установу.

Відшукала центр завдяки пандусу. Ввійшовши, була приємно здивована презентабельністю установи, добротним ремонтом. Спершу навіть здалось, що це приватна дитяча клініка. Першим ділом  попрямувала на знайомство до директорки центру Галини Савків.

Галина Савків, директорка Реабілітаційного центру

Пані Галина розповіла, що Миколаївський районний центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю є структурою утвореною Миколаївською районною радою та утримується з районного бюджету, який забезпечує центр заробітною платою, оплатою комунальних послуг, здійснює закупівлю обладнання і матеріалів. Презентабельним станом та матеріально-технічною базою пані Галина завдячує районному бюджету. «Маємо з чим порівняти, бо часто на нарадах в області чуємо нарікання від колег з сусідніх районів на відсутність фінансування. У нас, на щастя, такої проблеми немає»- зауважує Галина Савків.

Чим займається центр реабілітації?

Центр реабілітації розпочав свою роботу у серпні 2012 року. «За 5 років нашої діяльності 63 дитини пройшли у нас реабілітацію, з яких 22 дитини інтегровані в школу і 12 дітей інтегровані в дитячі садочки. Це нас дуже тішить, бо це реальний результат нашої роботи. Основне наше завдання – це підготувати дитину до перебування у суспільстві, навчити її навичкам самообслуговування, створити передумови для подальшої інтеграції дитини в суспільство» – розповідає пані Галина. На даний час реабілітацію у центрі проходять 16 дітей.

Установу відвідують діти від 0 до 18-ти років. «Ми також беремо на реабілітацію дітей від 0 до 2 років, які мають ризик отримати  інвалідність. Це називається попередження інвалідності або  словами медицини «абілітація». Ми працюємо з дітьми з усього району. Маємо також підписані договори на відшкодування  вартості за перебування тут дітей з Розвадівської і Тростянецької ОТГ»- додає Галина Савків. У відсотковому співвідношенні реабілітаційний центр відвідують 40 % дітей з м. Миколаєва та 60 % дітей з Миколаївського району ( включаючи ОТГ). Середній вік дітей, яким надає послуги реабілітаційний центр від 3 до 7 років. Найстаршій відвідувачці 14 років, наймолодшій – 1 рік, 1 місяць. Найпоширеніші діагнози – ДЦП або ж затримка психічного розвитку, аутизм. «Проте є випадки, коли діти з незначними порушеннями відвідують садочки чи школу. Звісно, маємо і дуже складні випадки, в яких ми проводимо лише фізичну реабілітацію. Є перелік хвороб, які не підлягають реабілітації. Це зокрема психічні захворювання, такі діти перебувають під наглядом лікарів Львівського психо-неврологічного диспансеру. Ми не здійснюємо самостійний відбір дітей. Нам скеровують дітей на реабілітацію дільничі педіатри та управління соцзахисту»- зауважує директорка центру.  

Центр розрахований максимум на 20 дітей, які одночасно можуть тут займатись, але дирекція та працівники не практикують 100 % наповненості, адже всі діти настільки різні, що вже два роки тут практикують індивідуальний підхід. «Від роботи в групах ми відмовились, адже дітям такі заняття даються важко, навіть можуть викликати дратівливість. Тож для кожної дитини у нас індивідуальний підхід, складаємо індивідуальну програму реабілітації, графік відвідування». – зауважує Галина Савків.

Реабілітаційний центр надає чималий спектр послуг : фізична реабілітація  (масаж, ЛФК –лікувально-фізкультурний культура – комплекси вправ), педагогічна реабілітація, психологічна реабілітація. «Ми підготовлюємо дітей з інвалідністю до навчання у садочках і школах.  Наш педагог вчитель-реабілітолог  навчає дітей букв, цифр, годинника, орієнтування в просторі, кольори, фігури тощо. Тобто діти, які проходять тут реабілітацію ідуть до школи чи в садочок з певним багажем знань. Звісно, не всі діти сприймають усе з першого разу, з деякими дітьми надзвичайно важко працювати, але в курс реабілітації ми не встановлюємо рамок, до прикладу один-три місяці. Ми спостерігаємо динаміку, якщо у дитини є позитивна динаміка у розвитку, ми продовжуємо курс реабілітації. Дитина у нас може перебувати і два і п’ять років. Ми дитину не відпускаємо на самоплив, бо самі розуміємо, що батьки не завжди в змозі приділити максимум часу дитині, тому  ми зосереджуємо багато зусиль, що по максимуму підготувати дитину». – зауважує директорка центру.

Штат центру складається з таких спеціалістів: фахівець практичний психолог, який здійснює і логопедичну корекцію, вчитель-реабілітолог, асистент вчителя-реабілітолога, вихователь по роботі з дітьми. Тому можна сміливо стверджувати, що у реабілітаційному центрі також нарівні з реабілітаційним напрямком, а подекуди навіть і переважає педагогічний напрямок роботи.

Екскурсія

Реабілітаційний центр займає площу 231 м. кв., де компактно розміщуються декілька кімнат кімнат. Разом з Галиною Савків вирушаємо на екскурсію. Особливо мене вразила сенсорна кімната.

Про таку мені доводилось лише чути, а тепер і нарешті побачити.  Сенсорна кімната – це місце психологічного розвантаження та розвитку сенсорного сприйняття, розвитку дрібної моторики. Тут звучить музика, ввімкнені світлові лампи. Є навіть сухий «басейн з кульками», де дітки можуть розвантажити спинні м’язи. Тут є аромалампа, соляна лампа та навіть «магічна куля».

Є ще зал фізичної реабілітації, тут з обох сторін встановлені спеціальні тренажери для маленьких дітей до 7 років і від 7 років.

Тут є міні-велотренажери, міні- бігова доріжка.

Поруч зал масажного кабінету, де професійний масажист-реабілітолог виконує свою роботу.

Поблизу розміщується кабінет психолога. Тут є ліжечко для найменших немовлят, крісло для годування.

Поруч кабінет педагогічної реабілітації, де з дітками займаються педагоги.  Також  у центрі  є санвузол, душова кімната. Оскільки у центрі не передбачено харчування, тут є буфет, де розміщується холодильник та мікрохвильовка, тож батьки можуть принести з собою сніданки та обіди і, не покидаючи приміщення, можуть похарчувати своїх дітей. «Часто навіть вихователь годує дитину у відповідний час, а батьки на час реабілітації можуть відлучитись, що зайнятись своїми побутовими справами». –додає директорка центру.

 Та найбільше мене вразила соляна кімната, яка на даний час, на жаль, недіюча.

Ввійшовши до кімнати складається враження, що ти у потрапив у доісторичну печеру. Галина Савків розповідає, що на стінах солотвинська сіль (із смт. Солотвино, Закарпатської області). Директорка додає, що ще задовго до того, як тут створили центр, соляну кімнату відкрити у Миколаєві взялись підприємці з Польщі, але з певних причин припинили свою діяльність. Тож вже 8 років ця кімната пустує.

« У наших планах відновити соляну кімнату, але для цього потрібне додаткове фінансування, ми вже звернулись до районної та міської ради з відповідними  листами». Про користь соляних кімнат написано багато. Їх корисно відвідувати, щоб підвищити імунітет, випари солі корисно вдихати астматикам, тим, хто має хвороби легень, верхніх дихальних шляхів, хронічні недуги, ГРВІ та навіть алергікам.

Продовжуємо нашу екскурсію, далі пані Галина презентує стенд із світлинами фото, які проводить центр. Тепло відгукується про постійну співпрацю з театром «Хліб» (кер. Н. Муха), показує світлини, де центр відвідали колеги-гості з Бельгії, які ділись своїм досвідом робти.

 Безперечно, не може не тішити те, що такий презентабельний центр у місті діє, успішно працює і розвивається. Хочеться сподіватись, що фінансовими потугами з районного та міського бюджету вдасться відновити соляну кімнату, бо це ой як корисно для здоров’я…

 Любов Добжанська