9 жовтня у м. Миколаєві, що на Львівщині, на базі Миколаївського НВК відкрили нову освітню установу, де навчатимуться дітки з особливими освітніми потребами. У попередніх номерах видання ми знайомили наших читачів із згаданим центром. Тепер завітали на урочистості з нагоди відкриття.

  Востаннє коли відвідувала установу, там ще тривали останні приготування, вже  майже був завершений ремонт, проте не було ще обладнання, дитячих тренажерів, столиків і парт,  роздаткових матеріалів, ігор. Не було також і розмальованих чудовими ілюстраціями стін, які тепер є окрасою центру і належать пензлям юних митців художнього відділення Миколаївської школи мистецтв (кер. Роман Федорів).

    Коли ж завітала до центру на відкриття була приємно здивована останніми штрихами, які доповнили урочистість події. Пандус прикрасили повітряними кульками та паперовими квітами, а справа біля входу з’явилась офіційна табличка з назвою та підпорядкуванням установи.

Першим у центрі зустрічає  вже укомплектований тренажерний зал з дитячими міні-тренажерами. Поблизу – велика ігрова кімната, де вже на дітвору чекають круглі  столики  для творчості, розвиваючі ігри, м’які безкаркасні крісла, великі кубики, максі-лего та море  різноманітних іграшок. Проте найбільше захвату у діток було від сухого басейну з кульками.

   На відкриття новоствореної установи завітали гості з області, представники органів місцевого самоврядування. Та перш ніж перейти до привітань, гості розпочали відкриття з молитви. Для освячення інклюзивного центру запросили протоієрея Романа Сотника ( УАПЦ, Храм Успіння пресвятої Богородиці), який освятив  освітню установу та окропив водицею усіх присутніх.

На подію такої значимої ваги для міста та району загалом завітали гості з області – директорка  департаменту освіти ЛОДА Любомира Мандзій разом з представниками департаменту. За словами керівниці департаменту: «Підтримка інклюзивної освіти –  безперечна перевага реформування освіти. На сьогоднішній день нашим пріоритетом є навчання дітей з особливими потребами та їхня підтримка. Зрештою, нова українська школа неможлива без інклюзії.  На Львівщині за останній рік зросла кількість дітей, які перебувають на інклюзивному навчанні.  Для порівняння минулого року – це було 348 дітей, цьогоріч – 544». Бажаю щоб новостворений центр став тією установою, де панує особлива атмосфера, в якій можна буде отримати підтримку і просто добре слово, якого так часто не вистачає» – зауважила Любомира Мандзій.

 Секретар Миколаївської ради Ірина Кобрин була лаконічною, але її промова була сповнена символізму «Бажаю, щоб установа стала тим місцем, яка допоможе дітям з особливими освітніми потребами розправити крила і впевнено летіти у вирій дорослого життя». Теплих слів і промов того дня не бракувало. Линули вони і від начальна відділу освіти Миколаївської РДА і від голови Миколаївської районної ради та багатьох запрошених гостей.

На  звершення  урочистостей концертну програму підготували вихованці Будинку дитячої та юнацької творчості під керівництвом Наталі Мухи та Роксолани Швець.

Зодягнені у кольори веселки юні співаки  вокального гуртка та сольна виконавиця Оля Іванів заспівали для чисельної публіки оптимістичні пісні, а діткам центру подарували квіти та свої теплі обійми.

 Хотілось би завершити цю статтю уривками поезії, який дуже проникливо декламувала юна миколаївчанка 10-ти річна Софійка Слободян

« Більше ласки в кожнім слові, материнства і любові,

Усмішок найбільш тепліших,

Поглядів ще раз добріших.

Кожен з них це є людина,

Неповторна і єдина,

Яка хоче мирно жити,

Як і всі у школі вчитись,

Адже знати і уміти здатні особливі діти».

Інформаційна довідка

 Інклюзія — це процес включення людей з особливими потребами в активне суспільне життя, зокрема тих, які мають труднощі у фізичному чи розумовому розвитку. А інклюзивне навчання – це комплексний процес, який передбачає забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами з урахуванням індивідуальних особливостей. Інклюзивна освіта дозволяє розвивати індивідуальні сильні сторони і таланти дитини, приймати всіх дітей без виключення в загальноосвітню шкільну систему і суспільство, залучати батьків в процес навчання і життя школи, створювати дружні стосунки з іншими дітьми.

 З ким працюватиме Інклюзивний центр?

На це запитання відповідає в.о. директора Інклюзивно- ресурсного центру Оксана Лущ.

«До уваги ми брали усіх дітей з м. Миколаєва та Миколаївського району від 0 до 18-ти років. Окремі розрахунки ми підготували також і з врахуванням дітей, які проживають в об’єднаних громадах: Розвадівській та Тростянецькій. Бо на території громад такі центри не утворені. Це діти з порушенням опорно-рухового апарату, слуху, зору, мовлення, порушенням інтелектуального  та психічного розвитку» -зауважила Оксана Лущ. За попередніми підрахунками т.в.о директора ІРЦ в районі дітей з особливими освітніми потребами нараховується 679 дітей без ОТГ, а з урахуванням ОТГ – 725 дітей. Найбільше (530) дітей – із порушенням мовлення, які потребують роботи з логопедом.

«Особливістю роботи працівників центру буде те, що працівники інклюзивно-ресурсного центру будуть проводити корекційно-розвиткові заняття з дітьми, які навчаються на інклюзивному навчанні в закладах загальної середньої освіти. Також надаватиметься консультативно- методична допомога батькам дітей, які виховують дітей з особливими освітніми потребами щодо їх виховання і навчання. Працівники центру будуть залучатися до розробки індивідуальних програм розвитку. Цей важливий документ регулює організацію інклюзивного навчання в класі. ІРЦ буде навчати дітей не лише з інвалідністю, а й без неї- з особливими освітніми потребами (порушення зору, слуху, мовлення, із затримкою психічного розвитку, а також  з порушенням інтелектуального розвитку)» – додає  в. о. директора Інклюзивно- ресурсного центру Оксана Лущ.

На даний час у центрі будуть навчатись 19 дітей.

Більше фото за посиланням https://www.facebook.com/pg/%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%97%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D1%96-%D0%B2%D1%96%D1%81%D1%82%D1%96-1681686435381966/photos/?tab=album&album_id=2119426221607983&__xts__%5B0%5D=68.ARAkuhPZnQ4inH5ZcQ6gPJ0sHlmlA9uDTmbsZsbSKIVaBA5d-caozMu5XOVb0XDTm-MxJO6WaII8MjwZAR0CY8yge2EBm-jjSt5uKFnuvjO0elHSD1UccRAyZ4JFb64G1RZkHGgm2hFiqUI9QbyijXQ4qYtUqOXVZ9_ncc5RdKAqAgsdpu-iNw&__tn__=-UC-R

Любов Добжанська, світлини редакції