Спершу міський депутатський корпус Миколаївської міської ради, далі одностайним рішенням  районного депутатського корпусу Миколаївської райради (за виключенням одного депутата, який утримався), а вслід за ними  практично увесь громадський актив міста Миколаєва висловив своє обурення та незгоду з приводу дуже дивного розпорядження голови ОДА Олега Синютки №1025/0/5-18 від 03.10.2018р. щодо надання дозволу компанії ТОВ «Садем Трейдинг» розробити проект землеустрою для облаштування полігону твердих побутових відходів на ділянці орієнтовною площею  5,7 га., яка оточує діюче міське сміттєзвалище в околицях Миколаєва.

Що тут дивного? По-перше, голова Львівської ОДА мав вибір: або піти на зустріч місцевій громаді, яка подала відповідні документи на стіл губернатора з проханням надати цю ж територію миколаївчанам для використання потреб міста, або підписати розпорядження новосформованій компанії. По-друге, дуже дивним виглядає факт того, що очільник області вибрав другий варіант. По-третє, ТОВ «Садем Трейдинг» – є абсолютно приватною структурою з дивною історією трансформації. Спершу це була компанія зі статутним капіталом більше півмільйона грн., яка займалась виключно телефонією і раптом на початку осені відбувається просто таки феєричне преображення. Підприємство різко змінює свій вид діяльності, її власником стає нікому невідомий юнак, який ледве досяг чверть віку, статутний фонд різко зменшується до 1 тисячі доларів. І ось, це диво-підприємство претендує, ви лише вдумайтесь (!!!), претендує на землю в околицях Миколаєва з подальшим наміром будувати полігон твердих побутових відходів. Жодного успішного проекту у сфері проектування чи будівництва полігонів ТПВ у своєму кейсі ця компанія немає. Жодного! Чи є там спеціалісти? Смішно навіть задаватися таким питанням! Тоді чому голова ЛОДА Олег Синютка підписав це розпорядження та не відреагував на пропозицію громади? Це є четвертий момент у цій дивній історії. Маю намір отримати відповідь шляхом інформаційного запиту до ЛОДА вже найближчими днями.

Для мене новоспечене розпорядження ЛОДА є непросто дивним, а шокуючим. Газ, вода, електроенергія, сміття – це стратегічні ресурси, які повинні виключно контролювати громада, або держава. Особисто для мене – це аксіома. Ніяк нас життя не навчить, що абсолютна монополізація стратегічних ресурсів приватним капіталом – перетворюється у зброю, яка ставить життєдіяльність громади або держави у цілковиту небезпеку. Може я перебільшую та нагнітаю ситуацію? Не думаю. Газова залежність від Росії – це добро чи зло? Те, що українські газові надра належать олігархічним кланам – це добро чи зло? А кому належать наші обленерго, чи не приватному капіталу? І який результат? Нічого далеко ходити за прикладами. Сусіднє місто Новий Розділ (30-ть тисяч населення) поставлено на коліна через те, що упродовж двох місяців немає гарячої води у холодну пору року. Причина – арешт державою активів приватної компанії «Енергія Новий Розділ», що надавала послуги місту з гарячого водопостачання та опалення. І нікому не цікаво, що люди,  у війнах бізнес-кланів, є заручниками та потерпають…

Хороший менеджер завжди диверсифікує ризики. У випадку з Миколаєвом це більше нагадує затягування петлі на шиї місцевої громади. Не треба бути політтехнологом, щоб зрозуміти як буде розвиватися ситуація. Територія буде у підпорядкуванні приватної компанії, місцева громада контролювати та впливати на ці процеси ніяк не зможе, і більше того, буде цілком залежна від приватної структури, яка, в тому числі формуватиме і свою тарифну політику на захоронення ТПВ.

У цьому контексті я не можу оминути співпрацю миколаївського КП ЖКУ з приватною компанією «Екотех» щодо облаштування міського сміттєзвалища. У даному випадку присутність приватного капіталу обмежується великим впливом міської ради, яка контролює всі виробничі процеси на міському смітнику, обсяги захоронення ТПВ та регулярно моніторить стан об`єкту на предмет дотримання екологічних стандартів та безпеки для довкілля. Саме тому така співпраця вийшла вдалою для миколаївчан, що дозволило не лише вирішити проблему стихійного міського сміттєзвалища, але місто мало змогу ще й заробити на цьому кільканадцять мільйонів на облаштування своєї інфраструктури. На противагу цій співпраці пропонується варіант абсолютної залежності мешканців міста, місцевої влади та району виключно від приватного капіталу. Чи є це добре?..

Тоді постають логічні запитання до очільника області: пане Олеже Михайловичу, а навіщо ви так вчинили? Можливо ви були непоінформовані про ризики такого розпорядження? Чи вам намалював настільки райдужну картину 26-річний молодик-керівник ТОВ «Садем Трейдинг» щодо ймовірного будівництва полігону ТПВ у Миколаєві? Ви справді вірите, що підприємство, яке незабезпечене достатнім капіталом, фахівцями, яке жодного дня не працювало у сфері поводження з ТПВ може втілити масштабний проект будівництва потужного промислового майданчика для захоронення сміття? Чому ви не підписали аналогічного розпорядження для миколаївського КП ЖКУ? Невже думка громади є неважливою? Чи можливо ви маєте намір все ж таки підписати таке розпорядження?

Питань, більше ніж відповідей. Офіційної позиції область наразі не озвучила, проте упродовж останнього тижня губернатор області активно запрошує до себе на зустріч місцевий актив. Спершу міського голову, потім голову Громадської ради при Миколаївській РДА. Сьогодні (11 жовтня) запрошує депутатів, зустріч у кабінеті очільника області має відбутися орієнтовно о 20.30.

Спостерігаючи за цією ситуаціє цікавим та відкритим залишається питання чи дослухається очільник області пан Синютка перед початком чергових виборів до позиції місцевої громади, яка абсолютно одностайна у своєму бачені чи проігнорує? Ймовірно це і дасть відповідь, зокрема миколаївчанам, чи зріє управлінська криза у стінах ЛОДА?

Додаю скан-копію заяви від громадськості

Ірина Телька

Центральна світлина з сайту tvoemisto.tv