Сумно, та факт. Кожен прийдешній рік разом із новими планами на майбутнє несе нам і нові тарифи на комунальні послуги. Як тільки-но депутати Верховної Ради затвердили бюджет на 2019 рік, передбачивши чергове зростання мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, всі місцеві комунальні підприємства взялись коригувати свої тарифи відповідно до цих важливих складових. У Миколаєві «водоканал» і «теплокомуненерго» також переглянули свої тарифи. У статті спробую пояснити чому з 1 січня 2019 року подорожчала вода і тепло.

Тепер куб води коштує на 3 грн. 35 коп. більше. Чому?

Це питання неабияк хвилює і пересічних жителів міста Миколаєва, і селища Липівка, яким водопостачання та водовідведення надає МКП «Миколаївводоканал». Основну відповідь на це питання я вже зауважила у передмові до статті. Повторюсь ще раз – це через зростання мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. Саме так і пояснюють у Миколаївводоканалі. Керівник підприємства Віра Гичка коментує: «Зокрема, з 1 січня цього року мінімальна заробітна плата зросла і становить 4137 грн. А це зростання «потягнуло» за собою і збільшення податків на зарплату. До слова, зарплатню працівники комунального підприємства отримують відповідно до підписаної галузевої угоди – це такий юридичний документ, який укладається між Міністерством ЖКГ та комунальними підприємствами та регламентує певні зобов’язання щодо сум виплат заробітної плати. З 1 грудня 2018 року коефіцієнт, відповідно до якого нараховувалась зарплатня по галузевій угоді, збільшився з 1,4 до 1,6. Зріс також і розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Та найбільше вдарило по кишені міського водоканалу ріст газу. Його комунальне підприємство отримує тепер по ціні 11,65 грн. за м.куб., а раніше за спожите паливо Миколаївводоканал платив – 7,45 грн. Крім того, на 28,2 % зросла також електроенергія. Тож ці всі вищенаведені фактори і вплинули на коригування тарифу», – кінець цитати.

У сукупності ці чинники впливають на коригування тарифу у бік зростання всякий раз, як тільки змінюється бодай один з цих компонентів. Нагадаю, востаннє тариф на водопостачання та водовідведення у м. Миколаєві та сщ. Липівка коригували ще у червні 2018 року. Тоді тариф для Миколаєва зріс майже на 6 грн і становив 26 грн.30 коп.

Отже, з першого січня 2019 року за 1 м. куб. миколаївчани сплачуватимуть на 13 % більше або на 3 грн., 35 копійок більше. Один куб води + водовідведення коштуватиме споживачам 29 грн. 65 коп.

Сума немала, а якщо врахувати, що один житель споживає в середньому в місяць 3-4 куби води, то сім’я з трьох чоловік на свої потреби витрачатиме 10-12 кубів, а це 300 -356 грн. з сімейного бюджету лише за воду. А газ, світло, квартплата, інтернет? Схоже, миколаївчанам доведеться економити або добряче стягнути паски сімейного бюджету. 

Скільки платять за воду в області?

З 20-ти районів Львівської області найвищі тарифи у Кам’янко-Буському районі – 33 грн, 83 коп. за 1 м. куб. води+ водовідведення, на другому місці – Мостиський район – 31,61 грн, на третьому – Перемишлянський -30, 63 коп. Миколаївський район, зокрема місто Миколаїв – на 11-му місці. В сусідньому Новому Роздолі сплачують – 18,71 грн., у Жидачеві – 19,61 грн.

«Відповідно до проведеної статистики тарифів і фактичної собівартості послуг (водопостачання+ водовідведення) варто звернути увагу на те, що у 5-ох містах області тариф на воду ще без підняття вартості більший ніж у м. Миколаєві, а також станом на 1 грудня 2018 р. МКП «Миколаївводоканал» займає 11 місце по фактичній собівартості послуг і не дотується Миколаївською міською радою» – зауважують у водоканалі.

А в Липівці ще дорожче…

Дивина та й годі – скажете Ви. 40 грн. за куб води – шалена сума! Чому ж у Липівці така дорога вода? Віра Гичка, директор комунального підприємства «Миколаївводоканал» пояснює: «Тарифи у Миколаєві та Липівці дійсно суттєво відрізняються. Причина у кількості споживачів і затратах. У Миколаєві понад 5 тисяч абонентів, у Липівці – лише 380. Енергозатрати підприємства практично однакові, тому зрозуміло для такої малої кількості абонентів як у Липівці тариф не може бути таким, як у Миколаєві», – кінець цитати.

Що зроблено?

Куди ж скеровує «Миколаївводоканал» кошти, отримані від миколаївчан, за надані послуги? Місцеві комунальники запевняють, що за абонентську плату їм вдалось здійснити чималий обсяг робіт впродовж минулого року, а саме:

  • Заміну каналізаційних мереж по вул. Бічній М.Заньковецької – 15 м.п.
  • Заміну водопроводу:по території Казначейської служби по вул. А.Шептицького 14а і 14б – 17 м.п. ;від Ресторану «Леокс» до 4-х споживачів по вул. Завалля – 36 м.п.; від вул. М.Лисенка до комунального сектора (з’єднання комунального і приватного секторів) – 57 м.п. біля церкви Успіня Пресвятої Богородиці – 43 м.п; Заміну вводів водопро-проводу до будинків по вул. Т.Шевченка 5, Зелена 4 та амбулаторії с. Липівка – 95 м.п.».

Грітись також стане дорожче

До слова, переглянув свої тарифи і постачальник тепла у м. Миколаєві. 4 січня 2019 року, відбулось ще одне позачергове засідання виконкому, на якому розглядали тарифи

МДКП «Миколаївтеплокомуненерго», які, до слова, також зростуть для бюджетних установ та населення (жителів гуртожитків БУ- 62 по вул. Д. Галицького, 8в).

Нагадаю, попередній тариф затвердили у листопаді 2018 року і становив він 2240 грн. за 1 Гкал. для бюджетних установ та 46,33 грн. за 1 м. кв. – для населення. З 4 січня нового року опалення для бюджетних установ подорожчає – 2340 грн. за 1 Гкал. та 51 грн. за 1 м. кв. для населення.

Любов Добжанська

Центральна світлина ілюстративна