Як господарює ОСББ на Грушевського,20?

З Анною Данилівною Лисянською, очільницею ОСББ по вулиці М. Грушевського, 20 ми зустрілись погожого сонячного дня. Ще йдучи на розмову, зауважила, що головування в новоутвореному ОСББ на жіночих плечах, бо довкола під’їзду красуються на грядках квіти, входи та територія під’їздів охайна і доглянута. Одразу видно, що господинь тут не бракує.

Анна Лисянська на зустріч прийшла не сама, а зі своєю помічницею Марією Андросюк. Пані Марія є  учасницею членів правління. Ми зручно вмостились за столиком з лавочками, які господарі ОССБ змайстрували та встановили власноруч.

Анна Лисянська розповіла як виникла ідея утворити ОСББ. «Ще навесні 2016 року до нашого під’їзду завітали з міської ради і жеку, щоб роз’яснити людям, що таке ОСББ». Щоправда тоді, бо сама була присутньою, жителі зустріли міських посадовців вороже, довго дискутували, а прощались на високих тонах.

Проте були одиниці, яким ідея ОСББ сподобалась. Серед них була Анна Лисянська, яка запропонувала жителям зібратись і обговорити. Як то кажуть «назвався грибом, лізь у кошик», тож ініціаторці одразу приписали посаду голови ОСББ, більше ніхто не хотів братись за таку копітку справу.

«15 серпня 2016 року ми зареєстрували наше ОСББ, проте цілий рік ще вимагали від «жеку» виконати хоча б якісь роботи по акту обстеження і тому не могли прийняти будинок на баланс», – розповідає Анна Лисянська про труднощі становлення ОСББ.

Щоб стати господинею власного будинку пані Анна консультувалась з першопрохідцем ОСББ – Княже,1 (вул. Я. Мудрого, 1) Андрієм Ярошевським.

«У травні 2016 року ми організували перші збори, тоді «за» проголосували – 42 квартири, 12 проти. До роботи взялись відразу, об’єднались і почистили наші підвали».

До слова, у будинку 5 під’їздів і 63 квартири. Зараз вони охайні, чепурні прибрані, у всіх під’їздах встановлені пластикові вікна на сходових «клітках», металеві двері з домофоном, вхід до кожного під’їзду дбайливо вимощений бруківкою, а фундамент пофарбований ніжно-бузковими барвами. Не будинок, а «чічка», а що фронтальна частина будинку спрямована на захід, то в променях пообіднього сонця будинок таки сіяє блиском.

Проте такий презентабельний вигляд – результат майже трьохрічної роботи. Цьогоріч 1 серпня ОСББ- Грушевського, 20 святкуватиме свою третю річницю.

За цей час ОСББ отримувало фінансову допомогу від Миколаївської міської ради по програмі підтримки ОСББ.  Впродовж двох років ОСББ отримало суми 63 та 74 тисячі гривень. Перший транш використали на заміну вікон у під’їздах. Щоправда, коштів тоді вистачило не на весь обсяг робіт. На п’ятих поверхах металопластикові вікна встановили за кошти ОСББ. Інші суми коштів з міського бюджету спрямували на заміну центральної водопровідної мережі у підвалах. За кошти ОСББ замінили вхідні двері у під’їздах та встановили домофони.

«У двох під’їздах вже двічі намагались пограбувати квартири, тому ми вирішили кошти спрямувати для максимальної безпеки майна наших жителів. Фірму, що встановила двері з домофонами, знайшли в інтернеті. З підрядниками проблем не маємо», – зауважила Анна Данилівна.

Окрім того у двох під’їздах також поремонтували електрощитову, встановили енергоощадні лампи з фотоелементами. «До того, взимку світло обходилось близько 500 грн, тепер вдвічі менше», – зауважує очільниця ОСББ.

 «Цього року ніяких капітальних робіт не будемо робити,  бо акумулюємо кошти на ремонт даху. Це і буде наше найбільше капіталовкладення», – поділилась планами Анна Лисянська. Та окрім даху, клопотів у молодого об’єднання чимало. Серед амбітних планів – замінити стояки на воду, викласти плитку в під’їздах. До слова, абонплата в ОСББ становить 2, 50 коп. за 1.м. кв. квартирної площі. У «жеку» зараз -1, 53 коп. На щастя, кажуть з усіх 63 квартир мають лише два боржники, а решта справно платять плату на утримання ОСББ.

Поки ми спілкувались, до нас почергово приєднувались жителі ОСББ – Грушевського, 20. А так як у будинку лише 5 під’їздів, має форму «Г», то усі сусіду на виду, всі знають один одного, ніби велика дружня родина. Запитую новоприбулих як їм живеться тепер в ОСББ. Богдан Хамуляк поспішає у справах, проте панянки його затримують і починають навперебій вихваляти. Скаржаться, що найбільше в ОСББ бракує чоловічих рук, більшість на роботі, за кордоном, у справах, тож багато господарських клопотів лягають на жіночі плечі. А от Богдана Хамуляка, як жартують жінки, найчастіше «експлуатують». Сам чоловік каже, що система господарювання йому подобається, бо бачить результат. Натомість його сусідка має іншу думку. Каже: «Є і плюси, і мінуси. Плюс –дійсно, ми бачимо результати своєї роботи, а мінус, що тепер, якщо щось трапилось в будинку, то треба викликати і заплатити майстрам із жеку за роботу». Того дня опитала близько десяти сусідів, більшості з них форма правління ОСББ –найкраща.

Проте у самих членів правління ентузіазм потроху згасає. «Люди дуже і дуже пасивні, є й такі члени правління, що й на збори не з’являються, ще й вміють критикувати і скаржитись. Вже неодноразово скликали на суботнє генеральне прибирання, але людей тяжко зібрати. Та навіть коли збираються до роботи, то споглядальників з вікон не бракує», – додала Марія Андросюк.

На моє запитання, що порадите тим будинкам, які досі вагаються чи створювати ОСББ, пані Анна Лисянська відповіла «Хочете створити ОСББ – не зволікайте».

Найважче. За словами очільниці ОСББ, працювати з людьми, донести їм важливу думку, дійти порозуміння. «До нас в ОСББ просились з сусіднього 18 будинку, але нам наразі своїх клопотів бракує».

На завершення розмови разом з панянками вирушили на екскурсію. Якщо довкола фронтальної частини будинку красуються квіти, то позаду будинку густо буянять суничні грядки та затінку додають вишневі дерева. Поміж грядками зелена галявина, огороджена довкола шинами від коліс. «Тут ми плануємо встановити дитячий майданчик, вже третій рік просимо і міської ради, але поки досі чекаємо», -розповіла пані Анна. Не до вподоби й те, що сміттєвий майданчик поблизу і «півпосьолка» ним користується. Проте доводиться миритись, «жек», кажуть щоранку справно прибирає.

По сусідству з будинком – поросла чагарниками будова, довкола якої чого тільки немає. Та не лише цей «будинок-привид» докучає ОСББ. Найбільше клопоту мають з сусіднім кафе-баром, де до четвертої ночі гамселить музика. Вже неодноразово звертались і до мерії і до поліції. Тішить, що  в часі карантині –затишшя.

Поспілкувавшись з керівницею ОСББ, зрозуміла, що ОСББ – не панацея від «жеку», і тут потрібен добрий господарник і помічники. Лише тоді, як висловилась одна жителька можна буде зробити в будинку те, до чого з часу будівництва, й не прикладалась комунальна рука.

Авторка – Любов Добжанська

0 thoughts on “Як господарює ОСББ на Грушевського,20?”

Write a Reply or Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *