Як вихідне положення варто прийняти те, що вибори 25 жовтня 2020 року стали початком політико-правової структуризації Миколаївської міської ради у новій конфігурації – об’єднаної територіальної громади ( ОТГ).
У цьому зв’язку необхідно виходити, що вибори минулої неділі нового голови та депутатів Миколаївської міської ради це були не перевибори її попереднього складу, а початок структурування у форматі ОТГ, де за станом на 30 вересня ц. р. було 25911 виборців, з яких в адміністративному центрі м. Миколаєві було зареєстровано тільки 11213 виборців, а решта – у сільській місцевості.
Ліквідація Миколаївського району та входження значної його частини до складу нового адміністративно-територіального утворення – Миколаївської ОТГ визначали характер місцевої виборчої кампанії.
Цілком очевидно, що основна увага зосередилася на боротьбі за посаду нового Миколаївського міського голови. Якщо у сусідньому Новому Роздолі було зареєстровано одна із рекордних кількостей кандидатів на міського голову у всій області (14), то у мерських змагання у Миколаєві приймало участь восьмеро кандидатів.
Однією із домінуючих тенденцій цієї місцевої виборчої кампанії по всій Україні стала низька явка, що насамперед було зумовлено епідеміологічною ситуацією, але також помітними змінами у симпатіях окремих груп, у порівнянні із виборами 2019 року. Попри це із 25405 виборців, включених до списків Миколаївською міською ТВК участь у голосуванні взяло участь 12020 осіб, або 47,31 %.
Переможцем та головою Миколаївської ОТГ став чинний міський голова Андрій Щебель (3429 голосів, або 29,20 %), який зумів ефективно консолідувати навколо себе різні групи підтримки, як у місті, так й у селах Миколаївщини.
На 292 голоси менше набрав діючий голова Миколаївської районної ради теж самовисуванець Тарас Зубрицький.
Не зумів конвертувати найпопулярнішого на Львівщині політичного бренду «Європейської солідарності» екс-очільник РДА періоду президенства П. Порошенка Тарас Оприск із всього 1705 голосами.
З огляду на специфіку ведення кампанії та залучені Т. Зубрицьким та Т. Оприском ресурси отриманий результат став відчутною публічною політичною поразкою обидвох.
На цьому тлі певною сенсацією стало третє місце чи не найдосвідченішого управлінця серед усіх кандидатів Бориса Данилів (1960 голосів), який продемонстрував нову якість місцевого виборчого процесу.
Про інших кандидатів:
Володимир Паньків від «Голосу» – 787 голосів;
Ігор Хімчак від «Духовної України» – 445;
самовисуванець Андрій Пакулець – 225;
самовисуванець Роман Тенета – 53.
Окремого аналізу потребують попередні підсумки виборів нового складу депутатів Миколаївської міської ради.
Розпочати варто із того, що свої списки мешканцям Миколаївської ОТГ пропонували 14 партій (320 кандидатів).
Попри попередні прогнози щодо кількості партій, котрі отримають право розподілу мандатів ( подолають 5 % бар’єр) такий виявилося всього шість, які загалом отримали 8354 голоси, або 69,5 % усіх голосів.
Тут варто зазначити, що зовсім мало до прохідної межі не добрали, як партія «Голос» ( 4,65 %), так партія «Слуга народу» (4,47 %) .
Отже, «чудова» миколаївська шістка:
«Європейська солідарність» – 19,84%;
Народний Рух України – 17,65;
Українська галицька партія – 15,54 %;
«За майбутнє» – 8,85 %;
ВО «Батьківщина» – 7,13 %;
«Сила і Честь» – 5,36 %.
Специфіку Виборчого кодексу із особливістю підрахунку голосів по територіальних (було 4) та загальному списках різні політичні команди врахували по-різному. Якщо одні виявилися нездатними заповнити відповідну виборчу квоту для отримання хоча б одного мандату в якомусь із територіальних округів («Батьківщина» та «Сила і Честь»), то інші змогли провести своїх кандидатів, як у територіальних округах ( НРУ – 4, ЄС – 3, УГП – 2, «За майбутнє» – 1), так й поповнити число депутатів із загального списку.
Із врахуванням т.зв перших місць маємо наступну партійну депутатську структуру новообраної Миколаївської міської ради:
ЄС – 6;
НРУ – 6;
УГП – 5;
«За майбутнє», «Батьківщина» та «Сила і Честь» – по 3 депутати.
Таким чином, для обрання секретаря міської ради, формування виконавчого комітету та голів депутатських партій лідерам доведеться формувати коаліції у складу принаймі трьох фракцій, щоб отримати більшість серед 26 депутатів ради.
Про те це вже окрема тема…
Василь Гулай,
д. політ. н. професор, голова ГО «Центр інформаційно-комунікативного менеджменту»
Дана стаття підготовлена в рамках провадження проєкту в рамках виконання проекту «Підвищення ефективності місцевих медіа та збільшення їхньої ролі в громадах» згідно грантової Угоди із Фондом Розвитку ЗМІ Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні, за сприяння Української Асоціації Медіа Бізнесу.