Муніципальна няня – вислів, який увійшов до щоденного вжитку з 2019 року. Власне, коли запрацювала державна програма відшкодування родинам, котрі наймають для догляду за дітьми нянь. Раніше батьки, які працювали чи мали справи поза домом, просили когось з рідних, найчастіше бабусь чи знайомих, приглядіти малечу. Держава вирішила компенсувати затрачені зусилля таких людей невеликою грошовою нагородою. Запустили державну програму «Муніципальна няня», яка працює за таким механізмом: батьки, які хочуть отримувати часткову компенсацію витрат на оплату праці няні, спершу мають самі знайти людину, яка доглядатиме за їхніми дітьми, підписати з нею договір, далі звернутися до місцевих органів соцзахисту для отримання відшкодування.
Який розмір часткової компенсації?
Батькам, зареєстрованим на програму, держава минулоріч платила прожитковий мінімум на дитину до шести років – 1626 грн, незалежно від зарплати няні. Цю компенсацію додавали до щомісячних 860 грн виплат на дитину, які отримує жінка під час декретної відпустки. Цього року цю суму збільшили до 1779 гривень.
Яка процедура оформлення?
Для бажаючих скористатись даною програмою можна укласти договір можна не лише зі сторонньою людиною, а й з кимось із родичів – бабуся, дідусь, тітка тощо. Єдина вимога – він чи вона мають бути зареєстровані фізичною особою-підприємцем або юридичною особою і платити податки. Це дасть можливість няням працювати офіційно і накопичувати стаж.
Таким чином, няня платитиме щомісяця єдиний соціальний внесок – 918 грн, а ще процент податку, залежно від групи фізичних осіб підприємців, яку вона вибере (від 5 % до 20 %). При реєстрації на ФОПа треба вказати такі класифікації видів економічної діяльності: 97.00 (Діяльність домашніх господарств як роботодавців для домашньої прислуги), 88.91 (Денний догляд за дітьми), а для юридичної особи – 78.20 (Діяльність агентств тимчасового працевлаштування) і 85.10 (Дошкільна освіта) та відкрити рахунок у банку, на який надходитиме зарплата.
Після подачі документів, працівники місцевого відділу соцзахисту матимуть 10 днів, щоб розглянути документи і прийняти рішення. Як правило погоджують усім заявникам, якщо виконані всі вимоги. Втім, програма не стосується батьків-вихователів будинків сімейного типу та прийомних батьків, бо вони і так отримують компенсацію. Потім щомісяця до п’ятого числа треба буде надавати документи про оплату праці няні.
Вдосконалені зміни, що принесли розчарування
Раніше оформляти документи на «Муніципальну няню» могли усі батьки, незалежно від того, чи вони працюють, чи ні. Але так тривало до 2 жовтня 2020 року, бо вже з цієї дати почала діяти «вдосконалена» урядова постанова якою передбачено, що лише працюючі батьки чи опікуни можуть отримати відповідне відшкодування, але за таких умов:
– розмір компенсації за догляд за дитиною з інвалідністю становить два прожиткові мінімуми на дітей віком до шести років;
– компенсація послуги «муніципальна няня» надається отримувачам за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини, за винятком отримувачів, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі захворювання, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів, у яких одночасно народилось троє і більше дітей;
– компенсація послуги «муніципальна няня» надається, якщо один або обоє із батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю І або ІІ групи;
– компенсація не може бути більшою за сплачену батьками муніципальній няні вартість послуги з догляду;
– муніципальна няня фізична особа – підприємець одночасно може доглядати 3-х дітей, юридична особа – 10 дітей.
Втім, миколаївці сприйняли нововведення не надто радісно. Замість підтримки від держави у такий непростий час, ділиться думками з редакцією миколаївчанин Ростилав Рибак, отримали фактично скасування компенсацій батькам, які, в умовах “перманентного карантину”, втратили роботу.
«Ви не уявляєте скільки часу я потратив, щоб оформити муніципальну няню. Тепер думаю, що робити нашій сім’ї? І якщо законотворці кажуть, що вони вдосконалили, то я б скоріше сказав що це навпаки. За їхньою логікою виходить так, що працюючі батьки, які і так заробляють кошти ще додатково будуть утримувати компенсацію від держави на послуги ситуація через те, що хтось з батьків тимчасово безробітний тепер позабавляються можливості отримати кошти на дитину. Крім того, хочу сказати що при нарахуванні компенсації за програмою «Муніципальна няня» наша родина відраховувала 5% податку на прибуток, оскільки наша няня, була зареєстрована як ФОП на 3 групі. Я вважаю, такий стан речей є несправедливим», – прокоментував редакції пан Ростислав.
Така ситуація змусила батьків не лише Миколаєва, але і всієї України, об’єднатись та на сайті Президента зареєструвати петицію про відкликання таких нововведень. Зокрема, у петиції зазначено: «Ця постанова змусить припинити працювати багатьох муніципальних нянь. Тому що, догляд усього лише за 3 дітьми не буде приносити нормального доходу, навіть на рівні з мінімальною платою в країні.
Редагування пункту про необхідність надати офіційний документ з офіційної роботи про надання декрету, також є неможливим. Так як в Україні є така тенденція не офіціальних робіт, тому 75% людей які потребують грошову допомогу і які звертаються до послуг муніципальної няні не мають такої спроможності.
Ці два пункти, примусять молодих мам залишити роботу і доглядати за дітьми без допомоги няні.
Також, кваліфіковані няні будуть мати менший дохід через нову постанову.
Просимо вас, відмінити чи змінити нову постанову, полягаючись на пукти 1 и 2 цієї петиції», – йдеться у документі.
Попит та пропозиція на ринку нянь
Цікавою є статистика щодо активності попиту та пропозиції на ринку нянь. Якщо переглядати сайти з працевлаштування, зокрема у нашому субрегіоні Розділля, то на позицію няні подаються, здебільшого молоді дівчата, які готові приглядіти за вашою дитиною за 5000-6000 грн/місяць. Втім, є і няні з досвідом, які очікують на оплату від 10 000 до 30 000 грн, обіцяючи при цьому і вивчення іноземних мов, і різноманітні розвиваючі ігри тощо.
Як правило, батьки шукають нянь з мінімальним досвідом роботи, або взагалі без нього – таких запитів є найбільше. Оскільки середньостатистична сім’я Миколаївського району має відносно невеликі доходи. Якщо ж родина заможніша, то претендує на послуги кваліфікованих нянь чи гувернанток зі стажем роботи від 3 років.
Ірина Телька