Минулого тижня відбулось засідання бюджетної сесії. Очікувано вся увага була зосереджена на ухвалені основного документу Миколаївської громади – бюджету на 2021 рік. Втім, кошторис громади депутати розглянули та ухвалили дуже швидко, адже попередньо опрацювали його на комісіях та погодили основні проекти рішення на колегії перед сесійним засіданням. Тим паче, що ухвалений бюджет є рамковим. Тобто таким, де окреслюються основні напрямки та визначаються попередньо суми фінансування. Деталізувати заходи в рамках ухвалених програм депутати мають намір вже у лютому, коли повернуться до розгляду бюджету ще раз.
На цьому можна і було б поставити власне крапку, але виступ депутата Володимира Дудича, який працює у земельній депутатській комісії, сколихнув раду і та ухвалила радикальне рішення: призупинити дію всіх земельних рішень (за жовтень-листопад поточного року) сільських рад, що увійшли до Миколаївської об’єднаної громади. Напевно, це вперше за історію роботи депутатського корпусу, що діяв на Миколаївщині, місцеві обранці вдаються до таких кроків. Що ж трапилось?
Земельна комісія у складі депутатів Володимира Дудича, Ігора Дудича, Святослава Дроздова, Володимира Скакуна та Андрія Бачика активно взялась до роботи з перших днів, здійснюючи інвентаризацію земель, які, відповідно до Указу Президента від 15 жовтня, передані у комунальну власність з державного фонду. Мова йде про земельні наділи, які розташовані за межами населених пунктів і розподіл яких раніше контролював, у тому числі, і Держгеокадастр у вигляді свого регіонального представництва на Львівщині.
«Два тижні поспіль наша профільна земельна комісія зробила свої інспекційні візити по територіях і виявила, що із землями, які передані нам відповідно до Указу Президента з державної форми власності у комунальну, творяться чудернацькі речі. До прикладу, у с.Велика Горожанна, вздовж траси Львів-Дрогобич, невідома особа наділена земельними ділянками по два гектари. І це непоодинокий приклад. Мабуть такі «невідомі» власники з нетерпінням чекають липня 2021 року коли вступить у дію закон «Про продаж земель сільгосппризначення». Якщо не активізувати роботу з передачі земель громаді, то ми навряд чи зможемо ними розпорядитися. Бо по факту буде так, що у нас не буде землі. Я закликаю депутатів та міського голову звернути на це увагу! Щоб не сталось так: немешканці нашої громади будуть продавати нашу землю нашим людям! І коли наступить «фата моргана», то колоти будуть і вас, і мене!», – звернувся у сесійному виступі перед своїми колегами Володимир Дудич.
Куди поділись землі громади?
Не так давно голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко зробив сенсаційну заяву про те, що похибка в земельному балансі держави становить понад 5 млн га і більшість землі вже перебуває у приватній власності чиновників, що були при владі.
«Мені було чітко поставлено завдання – дати відповідь на питання, власне, скільки державної землі в Україні? І я хочу публічно сьогодні звернутися до українського народу і сказати, що в України 10,4 млн га землі державної форми власності сільськогосподарського призначення немає. Це була брехня. Вводили в оману і стверджували, що є ця земля. Насправді її немає. Де ця земля? У нас є відповідь на це питання. Вона наразі у приватній власності, в приватній власності чиновників, в приватній власності всіх тих людей, які перебували при владі», – сказав Роман Лещенко.
Посадовець запевняє, що з 2010-го року такі землі оформлювались як «землі особистого селянського господарства». Під таким формулюванням землі не підпадали під мораторій, їх можна було вільно продавати.
«Купуй, продавай, іноземцю відчужуй ㅡ що завгодно. Вийшли на режим дерибану, який вимірюється європейськими країнами на території нашої держави», ㅡ сказав голова Держгеокадастру.
Як зазначає Лещенко, таким чином у приватну власність потрапили ділянки по 2 га, де розташовані газові, запаси літію, бурштину, та інших корисних копалин, які є власністю українського народу. І такі ж “специфічні” земельні наділи, як запевняє міський голова Андрій Щебель, є по деяких старостинських оркугах Миколаївської громади.
Андрій Щебель: «Я шокований розподілом земельних наділів по сільських радах»
За словами Андрія Щебеля, наразі Геокадастр передав міській раді близько 168 земельних ділянок за межами населених пунктів, які є інвентаризовані. Землевпорядний відділ міської ради вивчає ці документи. І, вже по ходу розгляду первинних документів, заявив А. Щебель він шокований тим кому, як і з якою метою передавались ті чи інші земельні наділи.
«М’яко кажучи я шокований тими речами, що відбувались по сільських радах. Мені незрозуміло чому певні особи із загальновідомими українськими прізвищами отримали земельні наділи у нашій громаді по 10 гектарів! Використовують цю землю для відмивання коштів, декларуючи, що вони тут вирощують сільгосппродукцію, а по факту земля пустує та заростає чагарниками. Або інший приклад, який викликає шок. В одній з сільських рад певній особі дісталась ділянка, яка розмежовується залізничною колією. Питання – як так можна було зробити? Тепер власник земельного наділу є також власником і певного відрізку залізничної колії? Цікавим є і той факт, що земельні ділянки, як правило, знаходились для АТОшників лише у Миколаєві, а ось у селах чомусь таких наділів не було. Проте, по 4 гектари мешканці, які не проживають у місцевій громаді, землю отримали. Я розумію коли сільська рада віддала земельний наділ фермеру, який працює на цій землі, обробляє її, сплачує податки, але мене шокує стан речей по колишнім окремим сільським радам у земельному питанні».
З огляду на таку ситуацію міський голова Андрій Щебель звернувся до депутатського корпусу з проханням підтримати рішення про призупинення дії земельних рішень сільських рад, що стали частиною Миколаївської громади, за останні два місяці. Міська рада має намір здійснити інспекцію виділених земельних наділів та скерувати відповідні документи до контролюючих органів.
Ірина Телька
Центральна світлина з мережі Інтернет