Від редактора: Пригадую той день, коли Оля вперше переступила поріг редакції Миколаївських ВІСТЕЙ. Тоді ще Миколаїв і не здогадувався, що матуся двох маленьких діток стане драйвером громадських змін у місцевій громаді. Певна, вона і сама цього передбачити не могла, і навіть гадки не мала, яку потугу має в середині себе.
Сьогодні Оля Марків – це відома громадська діячка, яка зростила себе сама, плекаючи ідею про чисте довкілля. Її, майже дворічна, волонтерська співпраця з редакцією Вістей, вилилась у шалений професійний ріст. І сьогодні на плечах русявої панночки лежить відповідальність за комунікацію Миколаївської міської ради з місцевою громадою. Дуже приємно та цікаво спостерігати за масштабними змінами у професійному житті Олі. Не менш цікавим та масштабним є екологічний рух, який зініціювала Оля та її партнерки по «Еко-платформі», організації, яка поставила амбіційну мету: зробити Миколаївську громаду зразковою у культурі поводження з твердими побутовими відходами. Тож знайомтесь ближче! Героїня нашого сьогоднішнього редакційного інтерв’ю – Оля Марків.
Кор: Зазвичай, коли ми говоримо про тверді побутові відходи, то в нас виникають стійкі асоціації про непотріб, бруд до якого не хочеться торкатись. Олю, разом із своїми колегами, ти взялась за таку невдячну, як на перший погляд, справу – вирішити питання належного поводження зі сміттям у Миколаївській громаді. Що тебе до цього вмотивувало? І чи бачиш ти результат від діяльності вашої громадської організації «Еко Платформи» у вирішенні цієї проблеми?
О. Марків: В жовтні, цьогоріч, «Еко Платформі» виповниться два роки. Ми з дівчатами активно впроваджуємо культуру сортування відходів. Мріємо про створення мобільного пункту збору відходів не тільки в Миколаєві, але й по всій громаді. На даний момент ми передали, близько, 13 тон відходів вторсировини яка придатна для переробки. На жовтень місяць 2020 року ми назбирали 8 тон , це становить за рік часу всіх відходів, які потрапляють на сміттєзвалище з міста Миколаєва – 0,2 %. Я прогнозую на 2023 рік передати на переробку від «Еко Платформи» – 2%. Ми працюємо, є проект якого дотримуємося і рухаємося вперед.
Також займаємось просвітницькою робою: вчимо дітей сортувати відходи.
Щодо мотивації відповім так. На одному з навчанні доволі таки гарно пояснили: мотивація вона є у нас всередині і є певні умови, які тобі дозволяють, згідно своїх цінностей, розвиватися і робити щось класне. Для мене, як пересічної людини, сміття – це було просто сміття. Втім за своєю внутрішньою природою я така людина, що коли є речі, які мене дратують чи не влаштовують – тоді я змінюю таку ситуаціюю.
Кор: З твого власного досвіду роботи в «Еко Платформі» чи вистачає волі нашим людям сортувати відходи?
О. Марків: З самих перших днів роботи нашої громадської організації ми побачили активний запит як від мешканців Миколаєва, так і з сільських населених пунктів – сортувати відходи. До нас приїжджають зараз вже і з сусідніх громад. Люди самі везуть до нас, на сортувальну станцію ТВП, самі розсортовують. Багатьох людей цікавлять контейнери для роздільного збору ТПВ. Навіть в селах і в тих мікрорайонах міста, де є приватний сектор люди готові, аби в них на вулицях були контейнери для роздільного збору. Тому що, вони вважають, що замало сміттєвих баків у місті, наприклад, у Миколаєві. Людям потрібно створити умови, але паралельно з тим потрібно нормально, ефективно та просто пояснювати як вони це мають робити.
Кор: Ти на початку зауважила про 13 тонн відходів вторсировини придатної для переробки. Це не мало. Куди ви її діваєте? Чи є покупці на таку сировину?
О. Марків: В Україні немає сміттєпереробних заводів, але є підприємства, які роблять нову продукцію з вторинної сировини. Ми говоримо про скло, папір, тетрапак з якого роблять папір, з пластику роблять нитки та тканини, з поліетиленових пакетів роблять пакети для сміття. Це йде на переробку.
Кор: Чи є прибуткова ваша організація?
О. Марків: Насправді, це не прибутково. З 14 фракцій, які ми здаємо на переробку, лише за 3 оплачують якісь кошти, які ми використовуємо на свій розвиток. Люди рахують доходи, але не рахують витрати. За ті кошти які заробляємо ми купуємо: мішки, біг-беги, мішки для шкіл, а коли коштів немає, то закладаємо свої. Заробляємо тоді, коли здаємо вторсировину. Це не бізнес – це громадська діяльність. Ми з дівчатами усвідомлюємо ту річ, що якщо ми перестанемо це робити, це не продовжить в Миколаєві ніхто.
Зараз я навчаюсь в Українській Соціальній Академії, де прораховую бізнес-модель такої діяльності, адже як і кожній громадській організації нам потрібні обігові кошти. Зробити «Еко Платформу» прибутковою – це одне із завдань. Та хочу наголосити: прибутковою не тільки від здачі вторинної сировини, але щоб мати ресурс для розвитку інших соціально-важливих для громади проєктів. Я захоплююсь такими проєктами як Urban Space в Івано-Франківську. Прагну перенести їхню модель до нас, у Миколаїв. Та наразі це волонтерство, але я маю далекоглядні плани і сподіваюсь вони втіляться в життя, тому що я розумію, що це потрібно людям.
Кор: Як «Еко Платформі» вдається співпрацювати з дітьми? Бачила у вас на сторінці в соцмережі фейсбук, що ви активно проводите шкільні заняття з дітками. І це завжди захоплює, передивляючись світлини, видно, що діти зацікавленні в тому, що їм розповідають.
О. Марків: З власного досвіду скажу: з дітьми найлегше працювати у плані просвітництва. Проблеми починаються з людьми поважного віку, тим кому за 60.
Кор: Світ дуже динамічний. Він шалено змінюється, постійно виникають якісь нові методи, підходи, навчання. Напевно і у сфері захисту довкілля виникають якісь новації. Знаю, що ти береш участь в навчанні від ZERO WASTE Academy. Про це ти активно розповідала у своїх соціальних мережах. Наскільки корисним є таке навчання для твоєї діяльності?
О. Марків: ZERO WASTE Academy – це взагалі перший Всеукраїнський курс, який готує фахівців по управлінню відходами згідно нового законодавства.
Ми отримуємо максимум інформації про біопластик, про раціональне споживання, про небезпечні тик, про раціональне споживання, про небезпечні відходи, про забруднення повітря, води і так далі. Ми мали великий курс від жовтня місяця до лютого. Я сама «в шоці від себе», адже я була на всіх лекціях, робила всі домашні завдання, і паралельно я навчалась ще на одному курсі. ZERO WASTE Academy це фундамент моїх знань, який підкріпився на курсі «Молодь змінить Україну» від фонду Богдана Гаврилишина. Це в цілому сформувало мою роботу як керівника, щоб я могла далі з колегами рухатися вперед у нашій громаді. Так прописався проект «Я сортую, а ти?» з прогнозами, відсотками, з написаним планом дій. Звідти пішли певні вітки на просвітницьку роботу, певні вітки на практичну роботу. І, власне, один з етапів просвітницької роботи підтримав фонд Б.Гаврилишина надавши нам грант.
Кор: Чи планує «Еко Платформа» поширювати свій досвід в інших громадах?
О. Марків: У найближчий час ми не розглядаємо запуск таких же сортувальних станцій в інших громадах. Ми плануємо запустити автомобіль, який буде збирати вторсировину та ще одним кроком буде інформаційна кампанія для дорослого населення.
Кор: Дякую, Олю за цікаву розмову! Бажаю успіхів у реалізації всіх твоїх проєктів.
Розпитувала Ірина
Центральна світлина з профілю О.Марків у соцмережі фейсбук