Відбулось перше засідання комісії з охорони навколишнього природного середовища. У цей день було розглянуто такі питання, як проблеми стихійних сміттєзвалищ та скотомогильників у старостинських округах. А голова громадського об’єднання «Еко платформа» Ольга Марків поділилась досвідом культури збору, сортування твердих побутових відходів та презентувала новий проєкт «Я сортую! А ти?»
«Як відомо, на території Миколаївської ТГ функціонує одне легітимне сміттєзвалище для складування твердих побутових відходів (ТПВ) та декілька несанкціонованих сміттєзвалищ. Саме вони є проблемою, яку потрібно обговорити і узгодити майбутні дії щодо ліквідації стихійних смітників» – заявив на початку засідання Борис Данилів, начальник відділу АПК, екології, природних ресурсів та розвитку території.
Володимир Леськів, директор МКП ЖКУ, зазначив, що Миколаївське сміттєзвалище займає площу близько 4 га, територія перебуває під цілодобовим відеоспостереженням та охороною. На балансі підприємства є лише дві машини під прес, які забирають сміття з контейнерів у місті. На жаль, цих не вистачає. Тому пан Володимир запропонував залучати сторонніх перевізників, які забиратимуть сміття.
Ольга Марків, голова ГО «Еко Платформа», висловила своє бачення щодо проблеми сміттєзвалищ. Оскільки сміттєві полігони займають багато місця і швидко заповнюються, активістка зазначила, що необхідно зменшити навантаження на сміттєзвалище, а не розширювати його територію.
У рамках нового проєкту «Я сортую! А ти?» у травні заплановано провести тренінг, на якому навчатимуть освітян та активних мешканців громади щодо важливості сортування відходів. В подальшому учасники тренінгу зможуть координувати і проводити просвітницьку роботу у своїх населених пунктах. Планується запуск мобільного пункту збору відходів «Платформа бус», який обслуговуватиме мешканців і забиратиме від них вторсировину.
«Збираємось облаштувати 3 контейнери влітку: для бляшанок, скла та пластику. Наразі такі контейнери, об’ємом 1м* 1 м, встановлені в селі Устя (3- для скла і 3- для пластику), які 1 раз на 2 тижні ми забираємо. – повідомила пані Ольга. – Цього року хочемо встановити та облаштувати невеличкі контейнери для роздільного збору відходів у кожній школі У майбутньому зможемо попередити потрапляння вторсировини на сміттєзвалище. До слова, спостереження екологів засвідчують: 90% вмісту сміття, що потрапляє у побутове відро, можна відсортувтаи вдома, в школі чи на роботі. У будь-якому випадку ми повинні попередити нелегальні стихійні сміттєзвалища, вести активну просвітницьку роботу серед населення. Інших варіантів, як зробити наше довкілля чистим малими зусиллями – немає!»
Громадська активістка висловлює сподівання, що за п’ять років інтенсивної роботи у сфері правильного поводження з ТПВ, Миколаївська громада має всі шанси стати зразковою в плані культури збору та сортування відходів.
Як бути із захороненням тварин у громаді?
Оксана Добушовська, заступниця начальника Миколаївського управління ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області, доповідала на тему скотомогильників: «На Миколаївщині, зокрема, діє чотири господарства, які займаються вирощуванням худоби та птиці. Діючого скотомогильника немає. Тому подальша утилізація відбувається на Жовківському спеціалізованому підприємстві, також на «Д.П. Інвест» та на Костопільському».
За словами пані Оксани, у 2012 році разом з представниками Екологічної служби всі худобомогильники, на території Миколаївщини, закрили. А такі підприємства як «Джерельна Криниця», «Кришталева Криниця», «Улар» утилізують всю падіж чи непридатне для інкубації яйце, згідно угоди, із «Д.П. Інвест» у Пустомитах.
Щодо проблемного скотомогильника в селі Дроговиж, то на комісії було поінформовано, що він перебуває у стані консервації. Спеціалісти брали проби землі на наявність спорів інфекційного збудника сибірки – результат негативний. Заходити на дану територію заборонено, про це інформує відповідний інформаційний щит. Втім, залишається відкритою проблема, яку потрібно терміново вирішити – відсутність огорожі на скотомогильнику у селі Дроговиж.
Віта Захарова