Святий Великий піст, який називають також Чотиридесятницею, це одна з найдавніших і найбільш священних установ християнської релігії. Історія Великого посту має довгу й багату традицію. Вона сягає апостольських часів. Передпасхальний піст називають Великим не тільки через його тривалість, але й через його важливість і значення в житті Церкви і кожного християнина.
Кореспондент редакції Вістей поспілкувався з настоятелем храму Різдва Пресвятої Богородиці у Миколаєві – отцем Борисом Ляховичем, щоб дізнатися більше про те, на що варто звернути увагу в дні Великоднього посту.
Кор.: о.Борисе, яку духовну цінність несе Великий піст?
о. Борис: Найперше Великий піст несе цінність в тому, що ми намагаємось змінити наші повсякденні уподобання і більше часу приділити духовним речам. Тілесно ми починаємо постити, не приймаючи якоїсь певної їжі, духовно – усмиряємо себе, слідкуємо за тим, щоб не говорити пустих слів, не вчиняти поганих вчинків і тому подібне.
Потрібно брати приклад зі Спасителя, який постив 40 днів і стати наслідниками його, так як ми сотворені за образом і подобою Божою.
Кор.: З якого віку варто починати постити?
о. Борис: Найголовніше – зі свідомих років. Тому що, коли батьки змушують дітей до духовних занять, це закарбується в їхній пам’яті як щось негативне. Краще бути прикладом для наших дітей: постять батьки, і тоді чадо теж буде прагнути цього, а коли рідні не дотримуються посту, тоді вони не отримують результату.
Кор.: Що порадите тим, хто вирішив поститись вперше?
о. Борис: Церква дає підготовчі тижні, в яких ти помаленьку відмовляєшся від м’ясних, молочних продуктів. Адже, різка відмова від звичного набору продуктів, які ми споживаємо щодня, буде для організму стресом. Перш за все намагатись робити всі ці речі з духовним настроєм. Іван Злотоустий вчить: птах без крил не може злетіти. Так само і людина у своєму житті, щоб підняти себе до повного духовного стану має мати два крила – піст і молитву. Якщо ми не будемо розважати над духовністю у ці дні, то відмова від їжі буде марною. Коли людина в час посту ображає ближнього свого, то вона уподібнюється дияволу. Входімо у піст поступово з духовним настроєм.
Кор.: Від чого краще утриматись в період Великого посту?
о. Борис: Найголовніше – від пристрастей. Святі Отці називають нам 8 головних пристрастей і з-поміж них є переїдання. Під час посту ми повинні споживати стільки їжі, щоб після неї нам не хотілось спати, а вистачало сил на духовні справи.
Є ті, кому постити не обов’язково: це вагітні, діти, і ті, хто подорожує більше восьми годин.
Коли наша душа наповнена духовністю, то нам буде легко відмовитися від їжі, алкоголю і наших щоденних пристрастей.
Кор.: Що можна їсти під час Великого посту?
о. Борис: В принципі, є багато корисної їжі, яку ми можемо сміливо споживати у ці дні. Окремо зауважу про літніх людей, які мають обмежений фінансовий ресурс. Вони можуть їсти відповідно ті продукти, які в стані придбати. Але якщо нам дозволяють можливості, то перевагу слід віддати пісним стравам.
Кор.: Як постити дітям?
о. Борис: В першу чергу щодо дітей мова піде не стільки про обмеження їх в їжі, як про певні маленькі правила, які будуть тренувати їхню волю та дух. Це відмова від Інтернету, комп’ютерних ігр і тому подібне. Звичайно, якщо дитина навчається, в неї може виникнути потреба користуватись ґаджетами. Але, спробуймо наших дітей обмежити, хоч ненадовго, в перегляді мультиків, серіалів.
У ці дні батькам важливо привчати своє чадо до молитви. Пояснювати їй закон Божий, роз’яснювати Біблію. Це все дорослі повинні показувати власним прикладом.
Кор.: Часто чую від людей, що вони постять в перший та останній тиждень посту, а як церква ставиться до такого?
о. Борис: Це неправильний піст. Перший та останній тиждень є суворішим постом, аніж весь період Великоднього посту. Це полягає у тому, що людина повинна більше часу приділяти молитві, бути смиренною, не вживати поганих та пустих слів, не робити поганих вчинків. У ці тижні потрібно докласти максимум зусиль, щоб виконувати заповіді Божі, мати віру в серці тоді цей піст буде справжнім та щирим.
Коли людина постить, – вона очищає свою душу і тіло. Закликаю Вас усіх до щирого та справжнього Великоднього посту, який буде подвигом душі і тіла.
Кор.: Дякую за чудову розмову.
о. Борис: Навзаєм. Розпитував
Назар Ольшанський
Світлина з профілю о.Б.Ляховича у фейсбуці