Що Вам відомо про туберкульоз? Ви ще і досі гадаєте, що це хвороба безхатченків або людей з нарко чи алкозалежністю? Це дуже хибне переконання!
Щороку в Україні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювань і лише 8-10% з них — у соціально-незахищених громадян. У 2019 році в Україні було зареєстровано 25 237 випадків туберкульозу (вперше зареєстрованих та рецидивів). Це на 3,5% менше, ніж у 2018 році.
За останній 2020 рік також поменшало пацієнтів з лікарсько-стійкими формами туберкульозу. Та попри позитивну динаміку з 2014 року наша країна досі входить в топ-20 держав з найвищим показником захворюваності на туберкульозу.
Про саме захворювання, симптоми, профілактику, а також як вберегтись від недуги, – дізнаємось від заступника директора КНП «Миколаївська міська лікарня», лікаря-фтизіатра Юрія Борисовича Кучера.
Кор.: Пане Юрію, для початку розкажіть, будь ласка, що це за хвороба, шляхи її передачі, збудники, а також симптоми інфікованої людини.
Ю. Кучер: Туберкульоз – це інфекційне бактеріальне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу Mycobacterium tuberculosis, яке найчастіше вражає легені.
Основним шляхом передачі є повітряний – це вдихання інфікованого аерозолю, який утворюється при розмові, кашлі і чханні хворого на відкриту форму туберкульозу. Можливим є також інфікування при вживанні недостатньо оброблених продуктів харчування хворих тварин.
На початковій стадій у хворого спостерігається загальна слабкість; кашель, тривалістю більше 2 тижнів; втрата апетиту; субферильна температура 37.2- 37.5, яка ввечері переважно наростає, а вранці зникає. Зазначу, що характерним симптомом туберкульозу є нічне потовиділення. Можливе активне профузне потовиділення, навіть при незначному фізичному навантаженні. На пізніших стадіях може з’явитись дискомфорт, біль у грудній клітці, навіть кровохаркання, збільшення лімфовузлів і тому подібне.
Є дві форми туберкульозу: чутлива і резистентна. Чутлива форма піддається лікуванню звичайними протитуберкульозними ліками, які добре переносяться та являються найефективнішими в цілому світі. Але є досить багато форм туберкульозу, які мають резистентність до певних туберкульозних ліків, тобто вони є не чутливими до цих медикаментів і, таким чином, неефективні. Виокремлюють кілька ступенів резистентного туберкульозу, залежно від того, до яких саме препаратів розвинулась нечутливість. У таких випадках лікування триватиме не 6, а 18-20 місяців.
В Україні розпочато лікування двома новітніми препаратами: Бедаквілін та Деламанід. Також змінені алгоритми лікування, вони дають велику надію пацієнтам, які раніше не могли лікуватись через неможливість сформувати їм дієву схему лікування. Все залежить від стану людини, кожен випадок є індивідуальним і унікальним, тому тут треба підходити нестандартно.
Кор.: Скільки часу триває лікування? Туберкульоз виліковний?
Ю. Кучер: Туберкульоз справді лікується: все залежить тільки від бажання хворого. Пацієнти, які є соціально-свідомими і прагнуть лікуватись, в більшості випадків досягають своєї мети. Вони відповідально проходять лікування та дотримуються всіх рекомендацій лікаря. Важливою складовою успішної боротьби з недугою є адекватний прийом ліків.
У 2005 році було прийнято першу туберкульозну програму, основою якої було визначено контрольоване лікування. Тобто має бути особа, яка безпосередньо контролює прийом ліків пацієнтом. Переважно це медичні працівники в ДОТ-кабінеті на базі протиту беркульозного закладу чи кабінету, або в амбулаторії чи ФАПі за місцем проживання. Можливі варіанти організації контролю лікування працівниками соціальних служб, а в рідкісних випадках – особи з оточення пацієнта. Проте із розвитком теле-відео-комунікацій, запроваджено Відео-ДОТ: пацієнт повинен кожного дня знімати коротке відео, на якому буде видно процес прийому ліків. Цей запис потрібно надсилати працівникові, який закріплений за цим пацієнтом і, в разі своєчасного прийому ліків пацієнтом, робить відповідну відмітку.
Натомість особи, що ігнорують свій стан здоров’я, мають інші пріорітети в житті та не виконують рекомендацій спеціалістів, на якомусь етапі можуть спричинити розвиток таких форм туберкульозу, які вже не піддаються лікуванню.
Найкоротший термін лікування туберкульозу – 6 місяців. При цьому перші 2 місяця проходить інтенсивне лікування, а наступний етап – це підтримуююча фаза, яка триває 4 місяці. В це період набагато спрощена схема прийому ліків, проте вона є не менш важливою складовою лікування.
Кор.: Чи забезпечена Миколаївська лікарня необхідним обладнанням для діагностики даної хвороби?
Ю. Кучер: На даний час тривають кардинальні зміни в системі охорони здоров’я. Згідно перспективного плану розвитку фтизіатричної галузі в Україні, відбувається її концентрація, паралельно змінюються підходи до лікування. Стаціонарних ліжок стає менше, вони мають чіткий алгоритм заповнення, оскільки не всі пацієнти підлягають обов’язковому перебуванню в стаціонарі. Йде більший акцент на амбулаторному лікуванні.
В поліклінічному відділенні вже активно працює новий сучасний рентгенапарат. Результати обстеження є цифровими і не потребують значних затрат часу для проявки, а одразу реєструються і передаються лікарям до роботи. Враховуючи ситуацію із коронавірусом, надзвичайно актуальним є попередній запис та планування обстеження на конкретну годину, що дозволяє мінімізувати скупчення людей.
У Миколаївській лікарні знаходиться протитубекульозний кабінет, є лабораторія 1 рівня, де проводиться мікроскопія харкотиння.
Якщо є потреба, працівники протитуберкульозного кабінету, забирають мокротиння пацієнта і транспортують у Львів, в Центр легеневого здоров’я, з метою проведення специфічних обстежень (наприклад, культуральне дослідження, Джин- експерт і тому подібне). Ця лабораторія є 3-го рівня і входить в топ-3 найкращих в Україні. Ліки по мірі необхідності отримуємо в тому ж-таки Центрі легеневого здоров’я.
Кор.: У листопаді 2019 року уряд ухвалив закон щодо реорганізації тубдиспансерів, тобто злиття кількох закладів в один, на рівні області, і як наслідок- зменшення кількості ліжкомісць. Як це вплинуло на статистику захворювання серед мешканців миколаївської громади зокрема?
Ю. Кучер: Працівники районних тубзакладів були введені в штат Львівського центру легеневого здоров’я і тепер продовжують працювати на своїх територіях, як на віддаленому робочому місці. На даний момент триває період обговорення доцільності такого рішення, оскільки Стрийський район є великим і один фтизіатр не в змозі самостійно вирішувати всі питання.
Наразі важко сказати щодо статистики: зменшилась вона за рахунок того, що ми не виявляємо, чи зменшилась, через те що зараз люди налякані коронавірусними реаліями. Ми навчилися і намагаємося носити маски, мити руки і триматися соціальної дистанції. І це дає результати.
При цьому кількість запущених форм туберкульозу, поки що не є більшою, ніж це було в попередні роки.
Протягом останнього тижня збільшилась кількість хворих коронавірусом, через те, що люди розслабились і почали ігнорувати елементарні міри безпеки. На фоні зростання захворюваності на ковід, збільшується і кількість осіб, які потребують рентгенологічного обстеження.
Кор.: Чи зараз проводять планові щеплення для профілактики туберкульозу? Якщо так, то чи безпечно вакцинуватись під час пандемії коронавірусу?
Ю. Кучер: Ми активно продовжуємо вести виконання календаря щеплень. Вакцинація БЦЖ проводиться у пологовому будинку дітям до 4 років.
З 4 років проводять туберкулінодіагностику і спостерігають за реакцією організму. В ідеалі вона спочатку має бути позитивною, оскільки ми перевіряємо чи є створений штучний імунітет, а впродовж наступних кількох років ця проба Манту повністю згасає.
Кор.: Можливо вберегтися від туберкульозу, як це зробити?
Ю. Кучер: Перш за все – піклуватись про свою імунну систему, яка є головою всього. І є загальні рекомендації: дотримання здорового способу життя, здоровий сон, збалансоване адекватне харчування в достатній кількості.
Важливою є фізична активність, оскільки вона напряму впливає на імунну систему.
Часто люди ігнорують прояви хвороби і списують все на хронічну втому, на недосипання. Тому при появі будь- яких підозрілих симптомів раджу звертатись до лікаря. Це дуже правильна позиція самої людини, треба навчитись брати відповідальність за себе, за свої життя і здоров’я!
Загалом бажаю всім бути здоровими, врівноваженими та добрими один до одного. Не ігноруйте власне здоров’я, піклуйтеся про свій організм, тренуйте тіло і розум. А ще побільше позитивного мислення!
Кор.: Дуже дякую Вам за розмову та надану інформацію!
Ю. Кучер: Взаємно!
Розпитувала Віта Захарова