Київ Москву хрестив, Київ її і відспіває. Цей жарт на наших очах стає дійсністю…
З 24 лютого Росія прямує до цілковитого падіння режиму путіна. У цьому переконаний британський історик Орландо Файджес. Викладаючи свої думки в авторській колонці для видання Бі-Бі-Сі, експерт з історії росії зазначив, що з першого дня вторгнення путінська імперія прирекла себе на цілковиту поразку.
Історик переконаний, що авторитарний режим Володимира путіна впаде через розкол у російській політичній верхівці: повстати проти президента Росії можуть як його підлеглі з ФСБ, так і військові.
Втім, без «депутінізації» Росію може очолити ще гірший диктатор, припускає британський історик.
У чому помилився Путін?
Якщо вести мову про фактичне рішення Путіна розпочати вторгнення в Україну, виглядає так, ніби співробітники ФСБ дуже погано поінформували його, стверджуючи, що Україна – слабка, розділена, готова до інфільтрації, підривної діяльності та вторгнення, що Захід також буде слабким і розділеним. Щодо обох цих пунктів він суттєво помилився.
Рішучість Заходу виявляється зараз інакше, ніж у 2014 році. Та й українці борються з величезною відвагою.
Що буде далі – «путін номер два»?
«Я історик і не люблю спекулювати про те, що буде далі. Але думаю, що починаючи із дня, коли Росія здійснила це вторгнення – 24-го лютого, вона втратила позитивні варіанти розвитку подій для себе та російського режиму.
Інша справа – як довго українці зможуть боротися, поки тиск дасть результат. Мій страх полягає в тому, що якщо нічого не зробити для «депутінізації» російського суспільства, якщо не буде зусиль націлених на те, щоб росіяни самі змогли подолати пропаганду, якою їх годували, будь-який уряд, який прийде на зміну, – буде «путіним номер два», якщо не гірше», – коментує експерт.
Будь-який режим не здатен витримати війну з тим тиском, який іде зараз із-за кордону. З персональним тиском на його друзів, у яких відібрані мільйони, з економічним тиском на країну в цілому.
Путін не зможе пережити це без розколу всередині еліт, ймовірність цього розколу буде зростати.
Зрештою тріщини уже ‘явились і їх багато та вони масивні.
“Геноцидна війна”
«Так, цю війну порівнюють із Другою світовою. Але я думаю, що кращою аналогією може бути війна у Сирії. Адже подивіться тільки на бомбардування цивільних, на весь цей геополітичний тероризм.
Росія все перетворює на зброю: біженців, цивільних, є небезпека використання хімічної зброї. Це геноцидна війна.
І якщо росіяни будуть воювати саме в такий спосіб, то один Бог знає, що ще може статися.
Де у цієї війни червоні лінії? Куди ця геноцидна війна приведе нас, якщо ми хочемо чинити їй опір?», – запитує Орландо Файджес.
Чи можливі переговори з путіним?
«Я боюсь, що страшна реальність життя полягає в тому, що в якийсь момент Заходу й Україні доведеться сісти з Путіним за стіл переговорів. Тому що більше немає з ким говорити.
Якщо він буде готовий використати ядерну зброю, а я думаю, що він готовий, тоді єдине, що залишається світу, – це говорити з ним.
Це поставить і Україну, і світ перед цілим набором дипломатичних та політичних кроків, які їм доведеться обирати. Єдине, на що я сподіваюсь, так це на те, що розкол у правлячих елітах Росії станеться до того, як нам доведеться ухвалювати такі рішення», – підсумовує битанський історик.
Як оцінює ситуаію Офіс президента України?
Вороги будуть здатні на активні бойові дії впродовж найближчих 10–14 днів, зараз вони втрачають наступальний потенціал і рухаються за інерцією, розповів Радіо Свобода радник голови Офісу президента Олексій Арестович. За його словами, приблизно з 200 тисяч російських військових, які вторглися в Україну, знищені понад 15 тисяч, а ще 18–20 тисяч стали небоєздатними.
«Десь 60 (тактичних груп – ред.) зараз оперує, але вони звʼязані боями по всій Україні, і десь 10 (тактичних груп – ред.) у них в резерві ще. Це жалюгідні сили за такого розмаху та інтенсивності бойових дій. Думаю, що 10 днів, може 14, у них залишилося на те, щоб вони взагалі були здатні на активні бойові дії. Потім неминучий перехід до позиційної війни, вони стають в оборону, як зараз під Києвом, наприклад. І вже оперативного розмаху не буде», – пояснив Олексій Арестович.
Він вважає, що після цього розпочнуться тактичні бої за маленькі села та для вирівнювання позицій, а підкріплення сил російським військовим чекати немає звідки.
«Навіть, якщо вони нашкребуть зараз резерви, хоча у них із цим величезні проблеми, у самій Росії та в Сирії не вдалося набрати. І (навіть якщо – ред.) вони перекинуть їх сюди, то ці резерви не будуть здатні принципово змінити ситуацію. Тобто зараз вони перед оперативним глухим кутом, а потім і програш може стати (реальним) протягом двох-трьох тижнів», – вважає радник голови ОП.
Огляд центральних ЗМІ підготувала
Ірина Телька