Повітряна маса з частинками сахарського пилу ще вчора (31 березня) накрила Львівщину. Сьогодні (1 квітня) її дія поширилась і на інші області України.
У коментарі Укрінформу метеорологи пояснили, що явище зумовлене циркуляцією повітря з Африки.
«Це циркуляція теплого повітря з північної Африки, що супроводжується великою кількістю сахарського пилу, який перетинає середземноморський басейн і досягає південної, центральної та східної Європи. Це явище, яке повторюється щовесни і приносить частки сахарського пилу над нашою країною. Якщо цей пил також пов’язаний з опадами, ми також матимемо його відкладення на різних предметах на землі, автомобілях тощо», – додали метеорологи.
Микола Гнатів, експерт в галузі метеоспостережень та гідрогеології, який фіксує погоду у нашому субрегіоні вже 20 років, у коментарі редакції також зауважив, що прихід теплих повітряних мас з африканського континенту – це звичне явище для нашого краю.
«Так, це звичне явище для нашого краю. Літом особливо. Постійно сюди заносить з африканського континенту пилюку. Тому тут не можна говорити про аномалію».
Також Микола Гнатів зауважив, що цьогорічний березень, на відміну від його попередників у 2007 та 2011 роках, не був найтеплішим. А ось, останній місяць зими і справді засвідчив аномально високу температуру як для нашого краю, яка була зафіксована на місцевій метеостанції «Львіська-Львів».
«Хочу сказати, до слова, що березень цього року не є найтеплішим. Більш висока середньомісячна температура була у 2007 (на 6,3 градуси вище від норми), а також 2011 та 2017 роках (на 6 градусів вище від норми). Цьогорічний температурний режим березня був в межах 5,7 градусів вище норми. А ось лютий був і справді найтеплішим за всю мою історію спостережень. Було зафіксовано середньомісячний показник на 6,3 градуси вище норми».
Водночас експерт зауважив, що опадів було достатньо як в лютому, так і в березні.
В Укргідрометеоцентрі також наголосили, що запиленість повітря пустельним пилом – це не пилова буря, тому приводів для паніки немає.
«Для пилової бурі швидкість вітру має бути вищою за 12 м/с, а тривати це має 3 години й більше. Синоптики Українського гідрометцентру не очікують посилення швидкості вітру, а отже і бурі цього разу не буде”.
І закликали українців не плутати легке погіршення видимості через пил із небезпечним стихійним явищем, не уявляти зайвого та панікувати.
Попри це, медики закликають людей, особливо схильних до респіраторних захворювань, а також осіб похилого віку та дітей бути обачними та зачиняти наразі вікна, оскільки пил з Сахари може бути шкідливим для їхнього здоров’я.