2020 рік завершується, а отже прийшов час для підбиття підсумків, аналізу виконаного та планування бюджету на 2021 рік. Власне, цим і переймались члени Миколаївського виконкому, які днями зібрались на своє перше засідання і відразу підійшли до формування основного документу місцевої громади.
Доповідаючи присутнім, Зоряна Москалюк, керівник фінансового управління райдержадміністрації зауважила, що запити на фінансування тих чи інших видатків, які надійшли від усіх бюджетних установ територіальної громади, перевищують можливості фінансового ресурсу Миколаївщини. Загальна, прогнозована цифра всіх податкових надходжень до місцевого бюджету тримається позначки 128, 8 млн грн (ред.: це власні кошти громади), що значно менше від заявлених потреб. Водночас, як каже фінансист, наступного року очікується зменшення фінансової допомоги від держави у порівнянні з попередніми роками.
«Щодо базових дотацій хочу повідомити, що на 2021 рік нам надійде трохи більше 24 млн грн. Для порівняння, минулоріч, нам її давали на рівні 36 млн грн. Тобто, мінус 12 млн грн. у місцевому бюджеті ми вже маємо. Крім того, якщо цього року ми ще отримували дотацію на підтримку освіти та лікарні, яка дозволяла покривати такі витрати як оплату енергоносіїв та утримання обслуговуючого персоналу установ у сумі 9,6 млн грн, то на наступний рік нам довели цифру, яка нас шокувала: лише 2 млн грн. Щоб зрозуміти про що іде мова зауважу, що оплата енергоносіїв лише по районній лікарні складає 3,2 млн грн., і це не враховуючи видатки на ті ж статті по освіті».
Підсумовуючи, Зоряна Москалюк радила приводити запити до реальних можливостей миколаївського бюджету.
Чи немає ризику, що у зв’язку з реорганізацією установ освітяни Миколаївщини можуть залишитись в січні без зарплати?
Зоряна Москалюк доповіла, що освітня субвенція на 2021 рік складає понад 104 млн грн. Цих коштів, з її слів, у повній мірі вистачає, щоб покрити видатки по освітній галузі всіх бюджетних установ, які переходять у підпорядкування Миколаївської міської ради. І в цій же субвенції вже закладено зростання оплати праці освітян в розмірі 25%.
У свою чергу Андрій Щебель, міський голова зауважив, що даним питанням багато хто спекулює розповідаючи, що всіх працівників районних установ звільнять. Пан Щебель запевняє, що ці звинувачення є безпідставними і не мають під собою підґрунтя. Фактом залишається лише те, що реорганізація відбудеться, бо це вимога законодавства і вивільнятимуться лише окремі одиниці управлінського персоналу.
«Структурні підрозділи райдержадміністрації чи колишньої Миколаївської райради не можуть бути структурними підрозділами міської ради. Тому, ми утворили свої установи. Питання правонаступництва визначено законом і відповідно всі колишні районні установи перейшли у підпорядкування новоствореної Стрийської районної ради. І, власне, дана рада прийматиме рішення про реорганізацію районних установ. Що це означає для працівників? Що їх так чи інакше буде попереджено про істотні зміни в умовах праці з можливим вивільненням. Та хочу внести чітку ясність: здебільшого реорганізація торкнеться адміністративних посад управлінського персоналу. Адже, у зв’язку з поділенням району змінилось і відповідне навантаження на окремі штатні одиниці. Проте, у садочках чи школах нічого не зміниться для трудового колективу», – прокоментував ситуацію А.Щебель.
Чи вчасно отримають освітяни свою заробітну платню у січні 2021 року?
Підстав для хвилювання немає запевняє головний фінансист райдержадміністрації Зоряна Москалюк. Єдине, зауважує пані Зоряна, може бути невелика затримка на день чи два з виплатою зарплати у січні, оскільки органи місцевого самоврядування переформатовуються, міняються і відповідні рахунки в Держказначействі – це дещо тривала процедура у часі. Проте, коштів достатньо – наголошують фінансисти. Крім того, на початок нового року Миколаївська міська рада матиме перехідні залишки, якими зможе оперативно покривати всі поточні, першочергові витрати.
Чи зростатимуть податки для Миколаївської громади у наступному році?
В межах 10-11% – такий показник зростання озвучувався під час засідання виконавчого комітету. Проте, як запевнили посадовці, збільшення надходження по податкам очікують, власне, за рахунок зростання заробітної платні. Як відомо, з 1 січня наступного року, мінімальна заробітна плата зросте до 6000 грн, пропорційно збільшаться і відрахування до місцевого бюджету, які формують левову частину власних доходів миколаївської громади. Та чи поповниться місцева казна суттєвим вливанням? Здається, що ні! Через процес децентралізації велика кількість районних установ перейшли у підпорядкування Стрийської районної ради. Тож, миколаївська громада може розраховувати лише на 5-6% зростання власних доходів до міського бюджету.
Зведений бюджет Миколаївської територіальної громади на 2021 рік складає 267, 8 млн грн. Оборотно-касова готівка – 1,3 млн грн. Резервний фонд – у розмірі 1 млн грн, який вирішили не зменшувати через пандемію, яка все ще тримає весь світ у карантині. У разі загострення ситуації чи сплеску захворюваності постане необхідність термінового виділення чималих сум на боротьбу з covid-19. Саме для такого форс-мажору і сформований резервний фонд в обсязі одного мільйона гривень.
Ірина Телька