Станом на 29 липня у Миколаївському районі, з початку пандемії, зафіксовано 1100 пацієнтів з ознаками гострої респіраторно-вірусного інфекції. Проте, як зауважує Юрій Чейпеш, керівник Миколаївського Лабораторного центру з них підтверджено інфікуванням covid-19 370 хворих, або 33,6% від загальної кількості пацієнтів з гострим респіраторно-вірусною інфекцією. Не підвтерджених випадків – 730, або 66%. Як пояснює фахівець, в умовах пандемії, сімейні лікарі оперативно скидають всю наявну інформацію щодо всіх пацієнтів, які мають ознаки, які за симптоматикою схожі з коронавірусною інфекцією.
«Симптоматика та перебіг захворювання на коронавірусну інфекцію є дуже схожою з ГРВІ так, що без проведення спеціалізованих тестів відрізнити їх практично неможливо. Єдина відмінність та, що у деяких хворих пропадає запах та нюх. Проте, так буває не у всіх», – пояснює Ю.Чейпеш.
Іван Савчук, заступник директора з медичної частини Миколаївської районної лікарні згідний зі своїм колегою з Лабораторного центру та зауважує, що власне така схожа симптоматика багатьох людей вводить в оману і розхолоджує їх в плані безпеки. Адже, місцева громада сприймає коронавірус як звичну застуду та не враховує фактори небезпеки.
«Зараз така ситуація у нас склалась, що одні люди цілком відповідально віднеслись до проблеми через covid-19, інші – абсолютно несерйозно. Оскільки, симптоматика дуже схожа і багато хто думає, що це буде незначна застуда. Так, симптоми схожі, але є певні моменти, які мають насторожити. Якщо у вас упродовж кількох днів спостерігається висока температура понад 38 градусів, яку неможливо збити медикаментозно – це перша ознака ймовірного інфікування.
Другий фактор – це поява задишки та болі в грудях. Ще деколи з’являються виділення ржавого кольору. Якщо ви фіксуєте такі у себе симптоми, тоді варто бити на сполох. Не лікуйтесь самостійно. У таких випадках ви потребуєте кваліфікованої медичної допомоги. Наголошую, у світі, наразі, немає ліків від коронавірусної інфекції. Але, не треба при цьому панікувати. Оскільки, 70% інфікованих лікуються амбулаторно і лише 30% потребують госпіталізації.
Якщо ми поглянемо статистику по Миколаївському районі, то ми побачимо, що відсоток людей, які на превеликий жаль, не змогли побороти недугу та померли, є невеликим. Ми, констатуємо смерть лише 9 людей (ред.: це станом на 23 липня). Звісно, це трагедія коли від хвороби помирає навіть одна людина. Проте, у розрізі цифр ми маємо таку статистику».
Наявність інфікування коронавірусом встановлюють шляхом ПРЛ-тестування. За словами, Юрія Чейпейша раніше таке тестування здійснювалось виключно обласним Лабораторним центром, який згодом доповнили роботою ще додатково трьох філій.
«На Львівщині донедавна працювала лише одна лабораторія, яка могла робити відповідні дослідження на ковід, що діє при Львівському обласному Лабораторному центрі. У березні, квітні і на початку травня вона справлялась з кількістю аналізів, які надходили. Адже по нормам результат має бути надано упродовж 24 годин. Коли пішов вал, особливо велика кількість пацієнтів зі Львова та навколишніх, прилягаючих районів Жовківського, Пустомитівського районів лабораторія не змогла справлятись з напливом, оскільки її потужність до 500 досліджень на добу. Тому, додатково відкрили ще три лабораторії. Крім того, є ще приватні лабораторії які роблять такі ж тестування».
І ще один момент про який мешканці Миколаївського району забувають, кажуть медики – це самоізоляція, яка потрібна у разі контактування з людьми, у яких підтверджено діагноз коронавірусної інфекції.
Юрій Шпак, заступник голови Миколаївської райдержадміністрації, який очолює Штаб з ліквідації наслідків поширення covid-19 також наголошує, що власне, одна з причин стрімкого поширення ковіду на Миколаївщині – це нехтування порадами медиків, зокрема щодо необхідності зберігати соціальну дистанцію.
«Якщо ми подивимось статистику та динаміку розповсюдження коронавірусної інфекції упродовж березня-квітня та початку травня, то ми фіксуємо незначну кількість випадків інфікування. Через те, що більшість мешканців Миколаївщини дотримувались режиму суворого карантину. Люди, практично не переміщувались. Інший фактор розповсюдження – це нехтування правилом самоізоляції у випадку контактування з людиною, яка була інфікована.
Крім того, хочу зауважити, що у своїх діях та рішеннях ми керуємось та підпорядковуємось рішенням обласних чи центральних органів влади. Тому, коли центральна влада ухвалила рішення про послаблення карантину ми відповідно також вжили аналогічних дій. Зараз, якщо вірус заноситься точково, скажімо на підприємство, то при скупченні людей він швидко поширюється.
В міру своїх повноважень, мною підписано розпорядження про створення мобільних груп, які сформовані з представників Держпродспоживслужби, поліції та органів влади – ці групи інспектують заклади харчування, крамниці, торговельні зали на предмет роботи в режимі карантину, тобто чи дотримується соціальна дистанція, масочний режим працівників, дезінфекція місць скупчення людей тощо. Загалом такою групою перевірено понад сотню об’єктів та складено 44 протоколи про порушення роботи під час карантину. Це свідчить про нехтування обов’язковими правилами, а відтак є одним з наслідків поширення covid-192, – коментує Ю.Шпак.
Якщо аналізувати соціальний зріз пацієнтів, які все таки інфікуються, то, як зауважують фахівці – це, як правило, люди середнього та працездатного віку. Інфікованих дітей дуже мало, каже Юрій Чейпеш, не більше 4%. «Людей старшого віку, тим що за 60 – не більше 12%. Найбільше це люди працездатного віку».
Фахівці пояснюють це тим, що саме ця вікова категорія найбільш комунікабельна та часто переміщується. Якщо брати по соціальним групам, то найбільше потерпають у даному випадку медики, оскільки найчастіше контактують з хворобою безпосередньо. Далі – це працівники громадського харчування через те, що нехтують дотриманням правил роботи в умовах карантину.
Незалежно від того яке наше ставлення падемії, сприймаємо серйозно чи ні, але прості речі такі як часте миття рук, особиста гігієна, уникання за можливості місць масового скупчення людей, а також не забувати одягати маску в крамницях, чи в автобусі – допоможе нам залишатись в безпеці. Бережіть себе.
Ірина Телька