Проєкт будівництва мініГЕС відкриває чергову сторінку протистояння

24 січня має відбутись сесія Миколаївської міської ради на якій знову проєкт будівництва мініГЕС у Колодрубах та Липицях виноситься на порядок денний (проєкт рішення №60, 61, світлина додана внизу).

Доцільність будівництва мініГЕС в селі Липиці компанією Вотерструм – вже набуває всіх ознак «вічної епопеї». Три роки тому громади сіл Колодруб, Повергова та Липиць – категорично виступили проти такого будівництва. Ними було зібрано численні підписи із закликом депутатів не підтримувати проєкт Вотреструму.

Більшість серед депутатського корпусу теж не підтримала такий проєкт. Тоді, присутнім на сесії численним представникам сіл громади, депутати публічно пообіцяли, що більше такий проєкт рішення на сесію не будуть виносити…

А ще були численні пости від громадських активістів та екологів викладені в соціальних мережах із закликами не допустити ухвалення рішення про виділення земельної ділянки під будівництво цього промислового об’єкту.

Свою думку щодо даного проєкту висловив також публічно почесний громадянин м.Миколаєва, на превеликий жаль нині покійний професор Леонтій Войтович. Зокрема, він зауважив у коментарі редакції: “З власного досвіду, а колись я працював на посаді і головного механіка, і головного інженера та першим заступником голови райдержадміністрації – зауважу, що економічна доцільність будування мініГЕС є нульовою та немає істотного впливу на баланс електроенергії в нашій системі. Будівництво таких об’єктів, як правило, несе загрозу для довкілля, особливо на таких рівнинних теренах, як наші. Виключенням є гідроелектростанції, які збудовані на природніх перепадах води, як це має місце у Закарпатті.

У будь-якому разі, великі та малі електростанції передбачають затоплення території, що неминуче призведе до загибелі флори та фауни на даній території.

Хочу зауважити, що будучи першим заступником голови Миколаївської районної держадміністрації, у своїй роботі я стикався із проблемами підтоплення, котрі виникають у селах Колодруби та Липиці. Ці проблеми виникли не сьогодні. Ще на картах Фрідріха фон Міга 18 ст. дана територія була позначена як така, що підпадала під затоплення. Тому, за австрійських часів була збудована система дамб та шлюзів у такий спосіб, щоб звести ризик затоплень наших територій до мінімуму. Коли прийшла радянська влада, то дерев’яні матеріали, які використовували австрійці, замінили на металеві. Водночас, наголошую, що дамби, які прокладені вздовж Дністра в околицях Липиць, а також в сусідньому селі Повергів – є в жахливому стані, їх ніхто не ремонтує. Якщо буде збудована гребля в Липицях, дамба не витримає.

Економічна вигода від 200 кВт мініГЕС (ред.: а саме такий проєкт три роки тому проштовхували ініціатори проєкту) є неспівставною з руйнівними наслідками для довкілля. Якщо б це від мене залежало, то я б дозволу не дав на зведення даного об’єкту“, – кінець цитати.

Війна сформувала у кожного з нас підвищений запит до моральних чеснот депутатів, керівництва міської ради. Заради того, щоб стати європейською державою, зараз, проливаються ріки крові. Але чи збудуємо ми оновлену Україну, міцну громаду, коли депутати запевнятимуть своїх виборців що їх не зрадять, а робитимуть протилежне?

Ірина Телька

центральна світлина з відкритих джерел

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *