Миколаївщина у ковідній лихоманці. Про це йшла мова на засіданні комісії ТЕБ та НС у Миколаївській міській раді.
«У січні цього року було зареєстровано 172 випадки інфікування. У лютому був дещо спад – лише 115, а з початку березня різке зростання. Станом на 30 березня зареєстровано 664 випадки інфікування. Лише за один день 29 березня приріст інфікованих склав +41. Госпіталізовано – 25 мешканців громади, на амбулаторному лікуванні перебуває – 639, 6 – померло», – таку статистику, під час засідання, озвучив Юрій Чейпеш, очільник санітарно-епідеміологічної служби Миколаївщини.
У сусідній Новороздільській ТГ ситуація теж не краща. З початку року у громаді ковід підхопило 254 жителя. Госпіталізації потребували – 10, на амбулаторному лікуванні – 244 хворих, померла – 1 людина.
У двох сусідніх громадах дуже цікава ситуація із захворюваністю. Так Тростянецька з початку року зафіксувала 44 захворівших. Госпіталізовано – 6, на амбулаторному лікуванні – 38. Померла -1. Розвадівська – 160, госпіталізованих – 19, амбулаторних – 141, з початку року жоден не помер від ковіду.
Всі ці чотири громади поряд, але мають такі різні показники перебігу пандемії. Чому так?
«Річ у тім, що дві сільські громади (ред.: Розвадівська та Тростянецька) відправляють звітність раз в тиждень або двічі на тиждень. – зауважує Ю.Чейпеш, – По-друге, Тростянецька, як і Розвадівська, «горіли» від ковіду минулоріч. І на мою думку, мешканці, зокрема Тростянецької громади, мають імунітет. Адже, минулого року у цій громаді всі контактні, які хворіли ковідом, були безсимптомними носіями. Там штам вірусу був авірулентний. Він не викликав хвороби, але організм реагував на цього чужака і тому у них виробився імунітет. Другого пояснення немає чому такий низький показник. Населення там імунізоване. Я ще минулого року говорив, в тому числі на засіданнях в області, що природа створила штам ослаблений, невірулентний. Беріть його, адже це готова вакцина. Проведіть щеплення по всій території України і в державі не буде пандемії. Не хотіли слухати, бо тоді зникає комерційна складова», – висловився експерт.
Чому у Миколаївській ТГ більше хворих на ковід ніж у Новороздільській, попри те, що наші сусіди по чисельності є більшими? Є так зване поняття «золотого кільця» навколо великих обласних чи промислових центрів. Цей радіус кільця становить 50 км. Ю.Чейпеш зауважує: «Чим ближче до центру тим більша ймовірність інфікуватись. Адже ущільнюється не тільки населення, але й соціальні зв’язки, частіше відбувається переміщення. Як приклад наведу Пустомитівський район. Там показник захворюваності в 2,5 рази вищий ніж в Миколаївській громаді, бо вони ще ближче до Львова. Жидачівська громада має діаметрально протилежний показник по відношенню до нас, бо є віддаленою».
Загалом, причиною чергового спалаху ковіду є тотальне порушення протиепідемічних заходів у місцях масового скупчення людей, кажуть медики.
Так, зокрема члени комісії звертали увагу на те, що у громадському транспорті люди набиваються до салону «як риба у консервну банку» і часто їздять без масок. Офіцер Миколаївського відділку поліції Петро Яковець зауважив, що фіксувати порушення проїзду пасажирів без масок вкрай складно – для цього вони потребують техніки.
«Річ у тім, що коли патрульні служби бачать, що пасажири у салоні їдуть без маски, вони зупиняють автобус, але на вимогу зупинки транспорту всі пасажири відразу одягають маску. Зафіксувати таке порушення вкрай складно. Нам потрібна відповідна фіксуюча техніка».
Під час засідання комісії обговорювали питання торгівлі на ринках міста. Багато хто з продавців перестали користуватись масками, вже на кажучи про зберігання відповідної дистанції, констатували учасники засідання. Тож головуючий, заступник міського голови Юрій Шпак, доручив відповідним контролюючим службам відновити рейди по дотриманню карантинних заходів.
Водночас, підприємцям промислової групи товарів та частково сфери послуг тимчасово ввели заборону на ведення діяльності відповідно до вимог області. Вочевидь черговий простій для підприємців – це знову збитки. Для компенсації та пом’якшення скрутного фінансового стану депутати Верховної Ради 30 березня ухвалили закон про виплату ФОПам допомоги, як це було минулоріч, у розмірі 8 тис грн.
Ірина Телька