Фактично ця теза, яка була виголошена Андрієм Щебелем, міським головою Миколаївської громади, в рамках круглого столу «Співпраця і допомога вразливим категоріям громад» стала лейтмотивом зустрічі, яка зібрала громадський актив Новороздільської та Миколаївської громад, представників депутатського корпусу днями, щоб обговорити питання людей з інвалідністю та спробувати знайти можливості допомоги у цей скрутний час.
«В державі змінилася політика щодо допомоги людям з ментальними порушеннями. Багато людей залишилось вдома або на вулиці без належної опіки та на самоті. Обов’язок кожної громади – дбати про таких людей. Дякую ГО «Дестигма» та «Тавору», які за кошти грантів та небайдужих громадян допомагають людям з ментальними порушеннями. Ми точно не будемо стояти осторонь, а допомагатимемо», – зазначив у коментарі Андрій Щебель.
Центр «Тавор» – організація, яка опікується потребами людей з ментальними порушеннями. Працює на теренах Нового Роздолу та громади понад 10 років. Відвідувачі центру, а це люди, які пересуваються за допомогою колісного візка та ті, які потребують стороннього супроводу залюбки приходять на працетерапію та заняттєві програми, які працівники Тавору щоденно організовують для такої спільноти, що налічує близько 20 осіб. Про це в рамках круглого столу, презентуючи свою організацію, розповіла Лілія Заблодська, координаторка щоденних програм «Тавору».
За її словами центр намагається скеровувати свою роботу у такий спосіб, щоб бути самоокупним. Так, на його базі діє виробництво свічок, виробів з бісеру та різноманітної сувенірної продукції. Цим таворівці переслідують дві мети. Перша – дрібна моторика, яку задіють при виробництві такого краму, несе терапевтичний ефект для підопічних центру. Друга – свої вироби таворівці намагаються продавати під час ярмарок чи велелюдних заходів, щоб отримати кошти на свю діяльність. Але, з сумом констатує пані Лілія, враховуючи сьогоднішню ситуацію, обсяги продажів їхніх виробів суттєво скоротились. А це означає відсутність власних обігових коштів для підтримки першочергових витрат роботи центру. Тому, підтримка з боку органів місцевого самоврядування може стати рятівною для спільноти таворівців, яка робить важливу роботу у Новороздільській громаді.
«Для людей з особливими потребами надзвичайно важливо проводити різні заходи соціальної згуртованості, де вони мають можливість і простір себе творчо реалізувати, а також налагоджувати контакти з іншими верствами суспільства. Оскільки ми постійно потребуємо підтримки суспільства і держави, то працюємо над тим, щоб розширювати наші контакти з іншими установами та організаціями. Але сьогодні, у цих складних умовах для нас нагальною є фінансова допомога, щоб мати можливість працювати надалі. Також, ми потребуємо від інших організацій волонтерської підтримки, проведення спільних заходів, приміром, як цей круглий стіл. Сподіваюся, що такі заходи привернуть увагу державних органів і посприяють фінансуванню або залученню інших ресурсів для проведення програм», – прокоментувала редакції своє бачення Лілія Заблодська.
Її колега Тетяна Микитка, заняттєвий терапевт організації «Дестигми», такої ж думки. «Дестигма» – це громадська організація, яка працює на теренах Миколаївської громади і яка опікується людьми з ментальними порушеннями. Їхні щоденні програми аналогічні, як і в таворівців: працетерапія, спілкування та опанування навичками соціальної адаптації. Пані Тетяна у розмові з редакцією зауважила, що зустрічі з місцевою владою, приміром, як у форматі круглого столу треба проводити частіше, щоб у процесі діалогу вирішувати нагальні питання.
«Я вважаю, що такі зустрічі потрібно робити частіше, щоб чути про проблеми організації і людей. Частіше треба зустрічатися і з депутатським корпусом, і з місцевою владою, щоб донести до них питання, які турбують. Зараз головними є фінансові проблеми, тому що ГО у скрутному становищі, оскільки фінансується тільки донорськими коштами. Сьогодні отримали запрошення звернутися у міську раду, де нам підуть назустріч. Тішить, що нас почули», – коментує пані Тетяна.
Наталія Лешковят, очільниця Миколаївського молодіжного центру, за підсумками засідання поділилась думками, що розглядає можливість проведення спільних активностей між молоддю та ГО, що опікують людьми з інвалідністю і, що найголовніше, таку діяльність планують закріпити у Стратегії розвитку молодіжної політики в громаді.
«Наш простір Миколаївський молодіжний центр є відкритим для будь-якої категорії молоді. Ми плануємо в подальшому організувати спільні проєкти, а також рухатись в напрямку розвитку неформальної освіти. Я думаю, що молодь, яка має обмежені можливості, зможе до нас прийти, а ми надамо послуги, які їм потрібні. Саме такий простір для розвитку молоді є абсолютно ефективним для людей з ментальними порушеннями. Я буду робити все для того, щоб в нашу стратегію розвитку ввійшла така співпраця», – зауважила Наталія Лешковят.
Наталія Верещинська, діюча депутатка Миколаївської громади не приховує свого хвилювання та водночас захоплення діяльністю таких організацій і закликає всіх небайдужих серцем людей підтримувати їх, купуючи дрібний крам виготовлений власноруч людьми з інвалідністю на ярмарках чи інших подіях.
«Під час круглого столу я була дуже вражена цими людьми. Всіма силами потрібно об’єднуватися, щоб допомогти цій вразливій категорії населення хто чим може. Найбільше мені сподобалося, що вони не хочуть просто так отримувати гроші, а прагнуть долучатися до різноманітних заходів, де мають можливість продавати свої власноруч виготовлені вироби (м’які іграшки, свічки)», – поділилася враженнями після заходу пані Наталія Верещинська.
Віра Власюк, діюча депутатка Новороздільської громади, яка теж була учасницею заходу, закликала ГО не зволікати і подавати свої програми діяльності на наступний рік до місцевої влади. Адже найближчим часом завершиться формування місцевих бюджетів. Зі свого боку, пані Віра запевняє, що як мешканка Нового Роздолу, завжди підтримуватиме роботу Тавору.
«Вони повинні звернутись до нас зі своїми програмами, проєктами і ми будемо розглядати питання їхньої підтримки. Я завжди рада підтримувати Тавор, оскільки знаю їх багато років», – повідомила пані Віра.
Інклюзія – це одна з ключових цінностей сучасного суспільства. Вона означає, що кожна людина, незалежно від своїх фізичних чи розумових особливостей, має право відчувати себе повноправним членом громади та жити повноцінним життям. Без підтримки органів місцевого самоврядування ГО, які дбають про людей з інвалідністю, сьогодні – не впоратись. Влада, інвестуючи в підтримку таких організацій, будує громаду, де високий рівень толерантності, взаєморозуміння та соціальної єдності.
Ірина Лучинець
Матеріал підготовлено в рамках проєктної співпраці з Української Асоціацією Медіа Бізнесу за підтримки ЮНЕСКО та фінансування народу Японії.