Вже традиційно, під кінець року редакція здійснює огляд фінансової спроможності територіальних громад субрегіону Розділля відповідно до поданої офіційної інформації департаменту фінансів Львівської ОВА.
Тексту і цифр є багато, але вони дозволяють оцінити управлінський потенціал кожної громади: наскільки ефективно та вміло працює обрана команда в кожній територіальній одиниці.
Розвадівська ТГ
Мабуть для тих, хто слідкує за економічними показниками територіальних громад субрегіону Розділля, стала неочікуваною першість Розвадівської громади. Адже, ця сільська громада, кілька років поспіль (до уваги береться момент з початку повномасштабного вторгнення), демонструвала свою низьку фінансову спроможність та стійкість до викликів. Разом з Новороздільською громадою була аутсайдером на наших теренах.
Стартували розвадівчани з показника 45 пунктів. Це був 2021 рік. У наступному році (а це рік початку повномасштабного вторгнення) відкотились на 14 пунктів до 59 позиції. Всі думали, що це відкат, а виявилось, що розвадівчани прийняли позицію з низького старту, щоб взяти «трамплін» першості. Зрештою, наступний, 2023 рік саме це і підтвердив. Спершу динаміка поступального руху була незначною. На початок вже цього 2024 року розвадівчани почали прискорюватись.
Так, ми бачимо, що за підсумками І кварталу вони були на 33 позиції. Попереду, ще доволі з великим відривом були такі громади: Миколаївська, Гніздичівська, Жидачівська, Стрийська та Тростянецька. Проте, у ІІ кварталі вони вже перескочили на 27 позицію. А у ІІІ кварталі взагалі дали «жару» та обігнали лідерів, в тому числі і основного, який кілька років поспіль утримував першість – це Тростянецьку громаду. (див. нижче поданий рейтинг Львівщини за підсумками ІІІ кварталу 2024 року)
Але, як засвідчує фінмоніторинг, цього розвадівчанам було замало і вони взагалі увірвались до п’ятірки лідерів громад цілої Львівщини і закріпились на 5 позиції. Чи вдасться їм на кінець року утримати «пальму першості» принаймні в нашому субрегіоні – побачимо. Проте, ріст з 59 позиції до позиції 5 у рейтингу спроможності громад цілої області – це вагомо.
Новороздільська ТГ
Продовжує триматись позиції аутсайдерів. Незрозуміло з яких причин та мотивів Новороздільська громада заякорилась та вже кілька років балансує в межах позиції від 50 до 60 рейтингу спроможності громад. Загальний рейтинг налічує 73 позиції.
Якщо подивитись підсумок ІІІ кварталу цього року, у розрізі 14-ти громад Стрийського району, Новороздільська на 11 позиції. Їй поступається лише Козівська, Журавненська та Грабовецько-Дулібівська (до слова це всі сільські громади). Якщо поглянути в розрізі субрегіону Розділля, то новороздільці – останні. Якщо поглянути в розрізі області то Новороздільська ТГ на 55 місці з 73 позицій.
Цікаво і те, що на початок роботи новообраної адміністрації громада була в загальному рейтингу спроможності громад Львівської області на 38 позиції. Таке місце вона посідала за підсумками 2021 року. На початок цього року громада стартувала з низької позиції – 62 (див рейтинг громад субрегіону Розділля вище). Додала у своєму зростанні лише 7 пунктів і зупинилась на 55 позиції. Втім, їй ніяк не вдається покинути цю “орбіту” і вийти на вищі позиції.
Тростянецька ТГ
Віддала своє призове місце розвадівчанам. Принаймні за підсумками ІІІ кварталу. Громада відкотилась на 10 позицію. Якщо поточний рік мешканці Тростянця почали гордовито з 2 позиції в обласному рейтингу Львівщини, то на кінець року зробили 8 кроків назад. Чи зможуть вони повернути собі першість буде зрозуміло на початок 2025 року, коли буде оприлюднено рейтинг за підсумками IV кварталу.
Миколаївська ТГ
На початок року мала непогану 18 позицію серед громад Львівщини. В середині поточного року зробила відкат до 23 позиції і станом на ІІІ квартал додала лише 1 пункт та тримається позначки 22.
Якщо прослідкувати динаміку фінансової стабільності та росту миколаївчан, то бачимо, що вони то прискорюються, то падають, такі собі «миколаївські гіркі».
На початок роботи новообраної адміністрації Миколаївської громади, рейтинг спроможності та привабливості – 36 місце. Це у 2021 році. У 2022 році – 40 місце серед громад Львівщини. У 2023 була 35 позиція, а на початок 2024 року – стартували з 18 позиції. Осінню, як бачимо, драйв дещо спав і в рейтингу спроможності громад Львівської області Миколаївська набрала зайвих 4 пункти і зупинилась, наразі, на 22 позиції.
Жидачівська ТГ
Як і на початок поточного року продовжує «дихати в спину» миколаївцям. І також полюбляє «гірки». Якщо прослідкувати її динаміку фінансової стабільності та спроможності, то в принципі має аналогічні коливання як і сусіди миколаївці, різниця між ними лише у кілька пунктів.
Так, на початок року Жидачівська громада стартувала з позиції 19 (нагадаю миколаївці з позиції 18). Минулий рік вони завершили на позиції 38 (миколаївчани на 35).
На початок роботи новообраної адміністрації у Жидачівській громаді її позиція в обласному рейтингу була одна з найкращих у субрегіоні Розділля – 31. У 2022 році вона її ще покращила і вийшла на 22 сходинку. Але І квартал 2023 року показав круте піке, бо громада відкотилась на 28 позицію, а на кінець року додала собі ще 10 пунктів «зайвої» ноші.
На кінець поточного року їхня картина виглядає суттєво кращою ніж минулоріч. Вони позбулись не лише зайвих 10 пунктів, а трішечки більше. ІІІ квартал 2024 року посіли 26 позицію. Вони відстають від миколаївчан на 4 пункти. (це ілюструє рейтинг за ІІІ квартал цього року поданий нижче )
Підсумовуючи зауважу, що всі громади знаходяться в однакових умовах: одна і та сама держава, одні і ті самі економічні умови, одні і ті самі виклики повномасштабного вторгнення. Чому показники окремих громад так кардинально відрізняються? Відповідь, мабуть, захована у підходах до керування територіальними громадами.
Ірина Телька