Редакція “Радіо Розділля” разом із місцевими поетами успішно реалізувала творчий проєкт зі створення новорічно-різдвяних пісень, використовуючи можливості штучного інтелекту (ШІ). Ця ініціатива стала внеском у розвиток культурного розмаїття нашого краю, яскравим прикладом спільної творчої праці, а також засвідчила як можна використовувати сучасні цифрові досягнення для збагачення української культури.
Задум реалізовувався в рамках програми «Голоси України». Ключова мета такого творчого тандему редакції та поетів – популяризація української мови через вірші місцевих поетів та збагачення місцевого музичного простору оригінальним музичним контентом.
В рамках цієї програми було залучено більше десятка місцевих митців з різних громад Стрийського району, які змогли реалізувати свій потенціал та створити унікальні твори, що стали піснями, які полюбили наші слухачі, коментує головна редакторка радіостанції Ірина Телька.
«У нас в етері, під час подкасту «Літературного креденсу», лунає поезія місцевих поетів. І, повірте, вона заворожує та зачаровує. Прекрасні тексти, чудовий ритм, багата українська мова. Я задумалась над тим як би лунали ці тексти на музичному фоні? Тож, спробувала покласти кілька текстів на музику. Розмістила у соцмережі, щоб подивитись як це сприймається громадою і була вражена. Зворотний відгук був надзвичайно позитивним. Тож ми почали співпрацювати з низкою місцевих поетів. І перед новорічно-різдвяними святами вже отримали першу спільну збірочку. Особливо цікаво було працювати з ШІ над створенням колядок. Ми намагались разом з поетами, щоб і тексти, і музика була максимально автентичною. Річ у тім, що ШІ – не україномовний продукт. Тобто, його алгоритми не заточені на вивчення української культури, мови. Тому, іноді бувало, що окремі слова він прочитував як російські, багато наших автентичних слів він просто не знав як вимовляються. В окремих випадках розстановка наголосів була дуже смішною. Проте, я наполегливо його вчила колядувати. Іноді ці старання виливались в дуже мелодійні колядки на які надзвичайно тепло відгукувались слухачі. Навіть вдалось навчити ШІ проспівати веселу пісню на бойківському діалекті», – розповідає Ірина Телька.
У результаті проєкту були створені оригінальні пісні, які гармонійно поєднали сучасні музичні тенденції з атмосферою чарівності новорічних свят. Святкові мелодії додали тепла та магії до зимових святкувань, об’єднуючи громаду та створюючи незабутню атмосферу.
Такий оригінальний проєкт оцінили і колеги радіо Розділля, які після ознайомлення з композиціями залишили свої відгуки.
Борис Стефанків, директор радіостанції «Твоє радіо»:
«Це крутий інфопривід. Редакція локальної радіостанції навчила ШІ колядувати! Ну ви даєте! Вже й сон минув! Як це круто! Я скептично ставлюсь до сучасних пісень від ШІ, там чути щось таке штучне. Але от в цьому випадку це шедевр!»
Оксана Коваль, директорка радіостанції «Поступ»:
«Дякую, друзі за гарний контент! Зробила короткий промо ролик про досвід Розділля, і включаю перед цими колядками і піснями на радіо Поступ». Нехай Святий Миколай допоможе здійснити всі ваші мрії і нашу спільну – про Перемогу України та мир!»
Назар Мотика, директор «Вільне радіо Королівського міста»
«Друзі всім запашної кави! Такий продукт треба конвертувати в продакшн-центр і робити відомим на всю Україну однозначно. Я зачарований композиціями!».
Свої відгуки залишили не лише слухачі, але й автори текстів на слова яких були створені музичні композиції та публікувались на сторінці Радіо Розділля 93ФМ у соціальній мережі фейсбук. Адже, для них цей проєкт став новим видом творчості, а декого він відкрив місцевим громадам, як талановитих авторів, які живуть поряд та через природну сором’язливість не наважувались презентувати публіці свої творчі доробки.
Пісні, створені в рамках цієї ініціативи, стали не лише святковими хітами, але й внеском у культурну спадщину регіону. Також яскравим свідченням того, як спільна творчість і підтримка ініціатив можуть сприяти розвитку місцевої культури та об’єднанню громади.
Радіо “Розділля 93 ФМ” висловлює вдячність усім, хто долучився до цієї чудової ініціативи, і сподівається на нові творчі проєкти у майбутньому.