Маленький Дмитрик, якому лише 3,5 рочки, зручно вмостившись на килимку, із захопленням розглядає та бавиться з розвитковими іграми, які демонструє «інтерактивна підлога». Таке обладнання нещодавно встановили в сенсорній кімнаті інклюзивно-ресурсного центру Миколаївської громади. Воно допомагає в ігровій формі розвивати моторику, координацію, чуттєвість у дітей з особливими освітніми потребами.

Тетяна Фик, практикуюча психологиня інклюзивно-ресурсного центру, зазначає, що сенсорна кімната особливо корисна для дітей, які мають труднощі з концентрацією та запам’ятовуванням. Тут все продумано так, щоб допомогти дітям розвинути необхідні навички для навчання та адаптації у суспільстві.

«Облаштовані кімнати позитивно впливають на емоційно-вольову сферу, розвивають пам’ять, увагу, мислення. Після занять діти не втомлюються – вони є щасливими. Їм тут цікаво. Вони мають зіркове небо, кольоровий дощ, інтерактивну підлогу з загадками та іграми».
Батьки, які приводять сюди своїх дітей, також задоволені. Мати Дмитрика, пані Оля, каже, що вже близько місяця відвідують центр. Синові тут подобається, і вона радіє, що це допомагає йому соціалізуватися та розвивати навички комунікації.
«Йому зараз 3,5 рочки. Він має особливі потреби, але, коли піде в школу, йому потрібно буде спілкуватися з іншими дітьми. Я не зможу бути поруч увесь час, щоб допомогти. Тому зараз він вчиться цьому і я бачу прогрес. Він почав більше спілкуватись. Вдома ми не можемо йому стільки розвиваючих програм забезпечити, як тут. Це мене дуже тішить. І я щиро дякую всім, хто долучився до створення таких кімнат».

За останні кілька років у Миколаївській громаді спостерігається зростання кількості дітей з особливими освітніми потребами. Андрій Старовецький, начальник управління освіти громади, інформує, що моніторинг галузі з 2021 року демонструє тривожну тенденцію.

«На жаль, з 2021 року ми фіксуємо сумну статистику. Під час моніторингу стану надання освітніх послуг дітям з особливими освітніми потребами бачимо таку картину: 2021-2022 рік – 41 дитина, 2022-2023 – 51 дитина, 2023-2024 – 68 дітей, а вже на цей навчальний рік – 82 дитини. Як бачите, зростання показника відбулося майже вдвічі».
Світлини клікабельні. Кімнати соціально-побутового орієнтування
Проєкт сенсорної кімнати доповнили ще однією важливою складовою – кімнатою соціально-побутового орієнтування. Це приміщення обладнане як типова кухня, розрахована на старшокласників та дорослих з ментальними порушеннями, які не опанували навичок самообслуговування. Тут їх вчать базовим речам: як приготувати чай, канапку, прості страви, користуватися столовими приборами.

«До нас приходить шестикласник Данилко, – розповідає практикуюча психологиня Ярина Олексишин. – Він спілкується виключно за допомогою картинок. Вчора ми разом готували картопляне пюре. Я показую йому картки: ось це холодильник, ось це масло, а це картопля. Потім пропоную відтворити все на нашій кухні. Крок за кроком ми приготували смачне пюре. Важливо, щоб батьки закріплювали ці навички вдома, і тоді успіх буде помітним».
Мати Данилка, пані Оксана, спостерігаючи за змінами у житті сина, зазначає, що така практика засвідчила свою ефективність, і вона щаслива, що громада реалізувала цей проєкт.
«Це дуже добре, що відкрили кімнату соціально-побутового орієнтування. Це розвантажує нас, батьків, адже нашим дітям потрібно навчитися самостійності. Я дуже вдячна за цю ініціативу».

Голова Миколаївської громади Андрій Щебель наголошує, що цей проєкт став відповіддю громади на виклики сьогодення.
«Кількість дітей з особливими освітніми потребами, особливо в умовах повномасштабного вторгнення, зростає – це факт. Ми вирішили діяти на випередження. Це наші мешканці, громадяни, які потребують уваги. Від цього залежить їхня соціалізація та якість життя».
Керівниця інклюзивно-ресурсного центру Оля Хамуляк наголошує, що діяльність центру виходить за межі громади. Віднедавна тут працюють не лише з дітьми, а й з дорослими.
«Наш центр охоплює три громади: Миколаївську, Розвадівську та Тростянецьку. Наразі ми супроводжуємо 400 дітей із висновками комплексної психолого-педагогічної оцінки. Але тепер ми також працюємо з дорослими, які потребують підтримки».
Проєкт реалізували за кошти місцевого бюджету та підтримки приватних підприємців. Такий згуртований підхід дозволив не лише допомогти дітям з особливими освітніми потребами, а й модернізувати систему обігріву та облаштувати невеликий спортзал.

«При плануванні приміщень залишалася вільна площа. Ми вирішили облаштувати там спортзал для дітей. Раніше це була стара кухня однієї з освітніх установ. Приміщення потребувало ремонту та нової системи обігріву. Ми звернулися до місцевих підприємців, і вони відгукнулися. Тепер діти мають ще й чудовий спортзал», – підсумовує Андрій Старовецький.
Всі світлини клікабельні. Так виглядали приміщення до ремонту.
Реалізація проєкту сенсорної кімнати та кімнати соціально-побутового орієнтування демонструє, наскільки важливою є співпраця між громадою та бізнесом. Об’єднуючи ресурси та зусилля, можна реалізовувати довгострокові ініціативи, які мають значний соціальний ефект. Миколаївська громада показала приклад того, як взаємодія всіх зацікавлених сторін сприяє розвитку інфраструктури та підтримці вразливих категорій населення. Така співпраця є ключем до створення згуртованого суспільства, де кожен мешканець відчуває себе важливим і підтриманим.
Ірина Телька
Матеріал підготовлено в рамках «Проект «Посилення стійкості медіа в Україні». Впроваджується Фундацією «Ірондель» (Швейцарія) та IRMI, Інститутом регіональної преси та інформації (Україна). Фінансується Фондом «Швейцарська солідарність» (Swiss Solidarity)».
Disclaimer that has to be used: Improving Media Resilience in Ukraine Project. Implemented by Fondation Hirondelle (Switzerland) and IRMI, Institute for Regional Media and Information (Ukraine). Funded by Swiss Solidarity.