Підбиваючи підсумки дослідження соціальної згуртованості нашого краю

Упродовж місяця я досліджувала прояви соціальної згуртованості на рівні громад субрегіону Розділля. Це був цікавий досвід, перш за все для мене, як редакторки,  оскільки думки опитаних продемонстрували, що саме люди вкладають у поняття згуртованості, як, на їхню думку, вона має проявлятися в наших громадах і з якими перепонами ми стикаємося на шляху до єдності.

Загалом упродовж лютого було проведено 10 фокус-опитувань (8 з волонтерами та громадськими діячами з різних громад та двома військовими). Також було проведено онлайн-опитування в громаді участь в яких взяло 168 осіб. Вочевидь, ці дослідження не є науковими, але можна сміло говорити про те, що вони демонструють тенденції внутрішніх процесів у громаді.

У часи випробувань ми перетворюємо проблему в енергію змін

Отже, які ми маємо підсумки… Перші дні повномасштабного вторгнення стали каталізатором потужної хвилі єднання. Громади об’єдналися для підтримки військових, внутрішньо переміщених осіб та один одного. Цей досвід став справжнім скарбом, що довів здатність мешканців субрегіону Розділля швидко згуртовуватися перед обличчям небезпеки.

Олег Павлишин, який очолює ГО «Скіф», у коментарі редакції зауважив, що соціальна згуртованість, яку проявила молодь Новороздільської громади, у перші, критичні місяці повномасштабного вторгнення, навчила його командній роботі та брати відповідальність.

«Для всіх учасників молодіжного волонтерського штабу – це був безцінний досвід комунікації та вміння самоорганізації. І для мене також. Тепер я знаю, як це працювати у команді. І як багато можна зробити коли є згуртованість».

Відео Н.Ольшанського з телеграм-каналу Молодіжний простір-Новий Розділ.

Також, мешканці субрегіону Розділля зрозуміли, що довіра та дружні відносини руйнують міфи та упередження між нами швидше за будь-яку інформаційну кампанію.

«Коли до нас перемістились внутрішньо-переміщені особи, – розповідає волонтерка з Миколаївської громади Тетяна Микитка – і вони прийшли до волонтерського штабу в міський будинок культури, то спершу вели себе по відношенню до нас з підозрою та напружено. Адже, були переконані, що ми, західні українці, будемо ставитись до них дуже упереджено. Ми це побачили, тому спершу завоювали їхню довіру і це допомогло нам згуртуватись. Тепер ми, як родина».

Волонтерка з Миколаївської громади Тетяна Микитка

Про ці та інші, не менш захоплюючі історії, складні виклики та як з ними давали собі раду мешканці наших громад ви можете прочитати у статті «Соціальна згуртованість субрегіону Розділля: коли випробування об’єднують». (https://mv.in.ua/soczialna-zgurtovanist-subregionu-rozdillya-koly-vyprobuvannya-obyednuyut/)

Діємо всупереч, бо розуміємо важливість питання

Другий цікавий висновок: мешканці нашого краю діють всупереч…. Онлайн-опитування, проведене серед мешканців субрегіону, виявило, що навіть негативний досвід, пов’язаний із шахрайством під час збору донатів, чи недовіра до окремих ініціатив, або емоційна втома не зупиняє людей нашого краю від подальшої допомоги; ми просто стаємо обережнішими та ретельніше перевіряємо фонди. Докладніше про цікаві результати опитування ви зможете прочитати у статті «Соціальна згуртованість у цифрах: що опитування розповіло про культуру донатів у субрегіоні Розділля». (https://mv.in.ua/5440-2/). Це ще раз доводить, що довіра та готовність допомагати є важливими елементами української культури, зокрема і культури донатів.

Ефективна комунікація – основа єдності

І ще один висновок. Попри достатній рівень нашої соціальної згуртованості ми маємо низку дискусійних питань, що було засвідчено під час фокус-опитування (https://mv.in.ua/vijskovi-ta-volontery-pro-golovne-syla-donativ/). І це природно, адже кожна громада має свої особливості, виклики та підходи до їх вирішення. Проте, у спілкуванні з редакцією всі опитані продемонстрували, що не бояться відкрито говорити про проблеми, озвучувати складні питання, обговорювати суперечливі моменти. Ба більше, навіть попри втому та емоційне навантаження, вони закликають до пошуку компромісів і зрештою знаходять точки дотику, що є важливим кроком до справжньої єдності.

Керівник управління культури та гуманітарної політики Новороздільської громади Володимир Засанський

Цю думку підтверджує і очільник управління культури та гуманітарної політики Новороздільської громади Володимир Засанський, який наголошує на ролі правильної комунікації, як ключа до згуртованої громади. Він зазначає: «Органи місцевого самоврядування мають налагоджувати діалог із мешканцями, трудовими колективами, лікарями, освітянами. Ми бачимо, як ворог використовує соціальні мережі для розбрату. Люди поширюють маніпулятивні матеріали, не усвідомлюючи їхнього впливу. Тому ефективна комунікація – це основа єдності, що допомагає протистояти інформаційним атакам та посилює довіру всередині громади».

Отож, зріз внутрішніх процесів у субрегіону Розділля, Стрийського району показує не таку вже й погану картину. Навіть такий катаклізм, як повномасштабне вторгнення, не став для нас хаосом, а слугував каталізатором взаємопідтримки. Цю динаміку варто не лише розвивати, але й примножувати, бо так можна створити ще сильнішу громаду, яка здатна вирішувати надскладні задачі.

Ірина Телька

Центральна світлина з телеграм-каналу Молодіжний простір-Новий Розділ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *